Arama sonuçları

Doğa Okulları'nın yüzde 100'ü satıldı

Doğa Okulları'nın yüzde 100'ü satıldı

Ünlü zincir okullardan Doğa Koleji'nin yüzde 100 hissesi satıldı. Okulları satın alan kişi ise gayri menkul sektöründeki isimlerden Metal Yapı Konu şirketi ile faaliyet gösteren Ömer Saçaklıoğlu'nun oldu. 2002 yılında Fethi Şimşek tarafından kurulan Doğa Okulları'nın 106 kampusu, 70 bin öğrencisi ve 8 bin çalışanı var. Okulun çoğunluk hissesi ise 2011 yılında özel sermaye fonlarından biri olan Turkven tarafından satın alınmıştı. 

Doğa Okulları’nın yüzde 100 hissesi için nihai satış anlaşması 20 Ağustos 2016'da imzalandı. Satış işlemi, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe önde gelen şirketlerinden Metal Yapı Konut ile Fethi Şimşek ve Turkven tarafından danışmanlık verilen yabancı yatırımcılar arasındaki anlaşmanın imzalanmasıyla sonuçlandı. 

İTİNAYLA BÜYÜTTÜĞÜMÜZ OKULU DEVRETTİK 

Doğa Okulları kurucusu Fethi Şimşek yaptığı açıklamada şöyle dedi: 

“Kurup yıllardır itinayla büyüttüğümüz okulumuzu bu kıymetli ve hayırsever işadamına devretmek bize gurur veriyor. Doğa Okulları yıllardır başarıyla taşıdığı liderlik bayrağını, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden birinin kurucusu ve sahibi olan Ömer Saçaklıoğlu ile daha yükseklere taşımayı hedeflemektedir.”

TURKVEN ORTAKLIKTAN ÇIKMIŞ OLDU

Turkven’den yapılan açıklamada ise “Doğa Okulları yeni sahibi ile çok büyük başarılara imza atacaktır. 2000 yılından bu yana Türkiye’ye 5 milyar ABD Doları mertebesinde yatırım getirdiğimiz için gururluyuz ve 2017 sonuna kadar 1 milyar ABD Doları yatırımı daha ülkemize çekme hedefimiz var” denildi.

KİM SATIN ALDI?
1980 yılından beri gayrimenkul geliştirme konusunda Metal Yapı Konut şirketiyle faaliyet gösteren Ömer Saçaklıoğlu, özellikle üst segment eğitim kampüsleri, ofis, rezidans, AVM ve otel konusunda uzmanlaşmıştır. Yakın geçmişte Kemerlife XXI-XXII-XXIII, Arcadium Life I-II-III, Real Life, Aqua Florya AVM, İstanbul Akvaryum, Crowne Plaza Florya, Historia AVM, Fatih Ofis Binası, Arketip ve Country Life gibi birçok başarılı projeleri tamamlayan Metal Yapı Konut’un şu anda Levent İstanbul Tower ve Küçükçekmece Blue Lake projeleri devam etmektedir.

VELİLER EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞİR Mİ?
Uzun süredir Doğa Okulları'ndaki fonun satılacağını öğrenen veliler ise okulun geleceğinden endişe duyuyordu. Bir ara TÜRGEV'e ardından Turkven'in hisselerinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Sancak Ailesi’nden bir ismin de bulunduğu dört işadamına devredileceği belirtilmişti. Ancak okulların çoğunluk hisseleri değil, yüzde 100'ü başka bir isme satılmış oldu. Veliler ise aylardır okulun satışının kime yapılacağını ve eğitim sistemindeki değişiklik olup olmayacağını öğrenmeye çalışıyor. 

 

21-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş