Arama sonuçları

Doktora öğrencisine 4 bin 500 TL burs verilecek

Doktora öğrencisine 4 bin 500 TL burs verilecek

Doktora öğrencisine 4 bin 500 TL burs verilecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 120 farklı proje aracılığıyla sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda 517 doktora öğrencisi yetiştirileceğini söyledi. Varank, bu doktora öğrencilerine en fazla 5 yıl süre ile aylık 4 bin 500 TL burs vereceklerini belirtti.

Varank, "13. Teknoloji Ödülleri Töreni"nde konuştu. Mustafa Varank, öncül Ar-Ge laboratuvarı destek programıyla dünyanın önde gelen firmalarının Ar-Ge kabiliyetlerini ülkeye çektiklerini belirti. Varank, Türkiye'nin bu alanda bir cazibe merkezi olması için desteklerini artırarak devam ettireceklerini vurguladı. Varank, Sanayi Doktora Programı'yla, sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi iş birliğiyle yetiştirilmesini ve sanayide doktoralı araştırmacı istihdamını teşvik ettiklerini söyledi.

DOKTORA ÖĞRENCİSİNE 4 BİN 500 TL BURS VERİLECEK

Bu kapsamda umut verici yeni bir gelişmeyi ilk kez paylaşmak istediğini aktaran Varank, 120 farklı proje aracılığıyla sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda 517 doktora öğrencisi yetiştirileceğini söyledi. Varank, doktora öğrencilerine en fazla 5 yıl süre ile aylık 4 bin 500 TL burs vereceklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hedefimiz 500 doktora öğrencisiyle başlamaktı. Fakat nitelikli talep karşısında daha fazla öğrenci ve sanayicinin bu imkândan faydalanmasını istedik. Programın en cezbedici kısmıysa, doktora sonrası istihdam. Bu öğrencilere doktoraları bittikten sonra sanayi sektöründe istihdamları için 3 yıl boyunca destek sağlayacağız.

Yani bursiyerlerimiz mezun olduktan sonra iş arama zahmetine girmeyecek, doktora yaptıkları alanda istihdam edilecekler. Böylelikle sanayide nitelikli bilgiyle katma değerli üretimin gerçekleşmesini sağlayacağız. Bu programın sonuçlarını şu anda web sitesinden ilan ettiler. Sanayicilerimiz ve öğrencilerimiz bakabilirler."

 

 

- "Üreten herkese kapımız sonuna kadar açık"

 

Varank, bir diğer yenilikçi politika olan "uluslararası lider araştırmacılar" programıyla yerli ve yabancı üst düzey araştırmacılara çok cazip teşvikler sunacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Ülkemize gelen araştırmacılar, sadece üniversite bünyesinde değil, özel sektörde de çalışma ve kendi ekiplerini kurma fırsatına sahip olacaklar. Resmi başvuru 15 Aralık’ta olmasına rağmen, şimdiden çok güzel geri dönüşler almaya başladık. Amerika, Avrupa ve Asya’nın saygın üniversitelerindeki Türk ve yabancı akademisyenlerden her gün programla ilgili sorular alıyoruz. Hazırladığımız uçtan uca yerlileşme programıyla, cari açık verdiğimiz ürünlerle yeni teknolojilerin, arz talep iş birliği modeliyle üretilmesini hedefliyoruz."

Bu modelde Ar-Ge ve Ür-Ge destekleriyle, yatırım teşviklerinin birbirini tamamlayan mekanizmalar halinde çalışacağını aktaran Varank, şunları söyledi:

"Stratejik ürünlerde yerli üretimi teşvik ederek, sadece ihtiyacımızı karşılamakla kalmayacak, dünya pazarlarına yüksek katma değerli ürünler ihraç edeceğiz. Ayrıca, kamu-özel sektör iş birliğiyle Türkiye açık kaynak platformunu kuruyoruz. Açık kaynak kodlu yazılımlar yoluyla, lisans ödemelerinden ve dış bağımlılıktan kurtulmuş olacağız. Daha da önemlisi, bu platform hem bugünkü ihtiyaçlarımızı karşılayacak hem de büyük bir yazılımcı ekosistemi inşa etmemizi sağlayacak."

Yapay zekâ, büyük veri ve blok zincir alanlarında politika dokümanlarını Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'yle yakın iş birliği halinde hazırladıklarını belirten Varank, şunları söyledi:

"Bu dönüşümlerin ekonomiye sunacağı fırsat pencerelerini değerlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Attığımız ve atacağımız her adımda ortak aklı çok önemsiyoruz. Piyasayla aktif iletişimin taraflar açısından sağladığı kazanımların farkındayız. Araştıran, geliştiren ve üreten herkese kapımız sonuna kadar açık."

Bu arada, Varank, Teknoloji Büyük Ödülü'nü verirken, "Büyük ödülü alan proje HÜRKUŞ projesi. Ben de uçakla uçtum. Çok beğendim, çok tebrik ediyorum. Biraz da risk alarak uçtum. Beni çok korkuttular uçmadan önce. Dediler ki, 'Çok titrer, çok sıcak olur.' İçine bindim, ferah, çok güzelmiş, tebrik ediyoruz. Büyük gurur." diye konuştu.

20-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş