Arama sonuçları

Düşen barajlar ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak

Düşen barajlar ikinci ek yerleştirmede geçerli olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YKS'de baraj puanlarının düşürüldüğünü duyurdu. Duyurunun ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan açıklamada düşürülen baraj puanlarının "ikinci ek yerleştirme" için geçerli olacağı açıklandı.

YÖK'ün yaptığı açıklamaya göre, ilk iki ( ilk yerleştirme + ek yerleştirme) tercih işlmlerinde değişiklik olmayacak. Bu seneye has olmak üzere "ikinci ek yerleştirme" yapılacak. Yani baraj puanlarının düşürülmesi kararı sadece bu "ikinci ek yerleştirme" için geçerli olacak.

NE ZAMAN BARAJ DÜŞÜYOR?

Yani her yıl olduğu gibi işleyen tercih süreçlerinde ( ilk yerleştirme + ek yerleştirme) aynı şekilde baraj puanlarında TYT'de 150, AYT ve YDT'de 180 olarak devam edilecek. İlk kez bu sene eklenen "ikinci ek yerleştirme"de baraj puanlarında 10 puan düşüşler olacak. 

İlk ve ek yerleştirmelerden sonra kalan boş kontenjanlar için ilave bir tercih fırsatı tanınarak TYT Puanı 140 ve üzerinde olan adaylar ile AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için ikinci ek yerleştirme işlemleri esnasında tercihte bulunma imkânı verilecek.

TYT PUANI ASGARİ 140, AYT/YDT PUANI 170 OLAN ADAYLAR YARARLANACAK

YÖK'ün yaptığı açıklama ise şöyle:

"Yükseköğretim Kurulu’nca 2021-YKS sonuçları etraflıca değerlendirilmiş olup küresel çapta devam eden COVID-19 salgınının ülkemizdeki eğitim ve öğretim alanındaki olumsuz etkileri de dikkate alınarak yükseköğretim kurumlarının mevcut kapasitelerinin en verimli şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla yeni kararlar alınmıştır.

Buna göre;

-  AYT/YDT Puanı 180 ve üzerinde olan adayların “merkezi yerleştirme” ve “ek yerleştirme” işlemlerinde puan ve başarı sıraları korunarak tercih ve yerleştirme süreci daha önce ilan edildiği şekilde tamamlanacaktır.

-  2021-YKS işlemlerine mahsus olmak üzere merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için “ikinci ek yerleştirme” yapılacaktır. Merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara verilecek olan bu ikinci ek yerleştirme imkânından “TYT puanı asgari 140”; “AYT/YTD puanı asgari 170” olan adaylar da yararlanabilecektir.​

Böylelikle merkezi ve ek yerleştirme işlemlerinde daha önce ilan edilmiş olan baraj puanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. “Boş kalan kontenjanlar için ilave bir tercih fırsatı tanınarak” TYT Puanı 140 ve üzerinde olan adaylar ile AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar için ikinci ek yerleştirme işlemleri esnasında tercihte bulunma imkânı verilmiştir.

Buna göre ikinci ek yerleştirme işlemleri sürecinde TYT puanı 140 ve üzerinde olan adaylar “önlisans programlarında”, AYT/YDT Puanı 170 ve üzerinde olan adaylar “lisans programlarında” boş kalan kontenjanlara tercihte bulunabileceklerdir."

10-08-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş