Arama sonuçları

e-ALES ilk kez deneme sınavı ile başlıyor

e-ALES ilk kez deneme sınavı ile başlıyor

ALES ‘e’ sınava deneme ile geçiyor. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES özellikle yükseköğretim kurumlarında akademik kariyer yapmak isteyenlerin girdiği bir sınav. Bu sınavın sonuçları öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor.

Yılda iki kez ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak gerçekleştirilen bu sınav şimdi de elektronik ortamda e-ALES olarak yapılmaya başlanacak. İlk e-ALES 11 Şubat  tarihinde elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

e-ALES DENEME SINAVI İLE BAŞLAYACAK

Ancak sınav öncesinde adayların sisteme aşinalık kazanması ve soruların yapısını görebilmeleri için e-ALES deneme sınavı yapılacak. Bu sınav da 28 Ocak tarihinde Ankara’da Esenboğa e-Sınav Merkezi’nde saat 14:30'da e-ALES Deneme Sınavı adı altında gerçekleştirilecek.

e-ALES SONUÇLARI KULLANILMAYACAK

e-ALES Deneme Sınavı’na başvurular, 6-18 Ocak  tarihleri arasında https://odeme.osym.gov.tr/ adresinden yapılacak. Deneme  Sınavı ücreti 20 TL olup, sınav sonuçları ALES puanı yerine kullanılamayacak.

2017 e-ALES Deneme Sınavına başvuran adaylar aynı zamanda e-ALES ve diğer e-YDS’lere de başvuruda bulunabilecektir.

 

10-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş