Arama sonuçları

'Eğitimde üst lige çıkmak için özel okulların payı artmalı'

'Eğitimde üst lige çıkmak için özel okulların payı artmalı'

Eğitimde üst lige çıkmak için özel okulların payı artırılmalı. Türkiye Özel Okullar Derneği'nin 17'inci Antalya Belek'te yapılan geleneksel sempozyumunda bu kez özel okullar "değerlendirme" sistemlerini tartışıyor. Sempozyumun  ana başlığı "Türkiye ve Dünyada Değerlendirme Sistemlerinin Eğitime Etkisi."
 
Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada resmi verilere göre özel okulların payının yüzde 8'lere ulaştığını belirtti. Dal devletin özel okullara verdiği  desteği değinerek, 2017 yılına kadar 600 binden fazla teşvik başvurusu yapıldığını ve yarısının da  teşvik aldığını söyledi. 
 

EĞİTİMDE ÜST LİGE ÇIKMAK İÇİN ÖZEL OKULLARIN PAYI ARTMALI 

 
Dal,  özel okullarda 1.2 milyonu aşkın öğrencinin okuduğun, 124 bin öğretmenin istihdam edildiğini belirterek, 10 bine yakın okul 102 bine yakın derslik olduğunu belirtti. Eğitimde daha üst lige çıkmak için özel okulların payının artırılması gerektiğini anlatan Dal, sözlerini şöyle sürdürdü.  
 
"Bu yıl sempozyumun konu başlığı değerlendirme sisteminin eğitime etkisi. Daha uygun zaman olamaz. Önümüzdeki 3 gün boyunca eğitim sisteminin en popüler konusunu tartışacağız. Sistem değişikliği denildiğinde aslında kademeler  arası geçişlerde uygulanan değerlendirme sisteminde yapılan değişikliklerden söz ediliyor. 2018 yılı bu anlamda kademeler arası geçiş sisteminin değiştiği yıl.
 

ÇOCUKLARIMIZ YÜKSEK NOTLAR PEŞİNDE KOŞUYOR

 
Çocuklarımız hayatlarımızın merkezinde yer alıyor. Onların mutluluğunun sadece ders notları ve sınav sonuçları şeklinde  değerlendirildiği bir sistem soluyoruz. Değerlendirme deyince üniversite ve lise sınavları geliyor. Yüksek ders notları ve sınav puanları peşinde koşarken  donanımlı kültürlü görgülü zevk sahibi eleştirel düşünebilen birer birey olmaları için gereken şartların oluşmasını ihmal ediyoruz. Ders dışı faaliyetler ikincil plana itiliyor. Bu özelliklerin katkısı değerlendirme dışında tutuluyor. "

31-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş