Arama sonuçları

Ek yerleştirmeye her isteyen başvuramaz

Ek yerleştirmeye her isteyen başvuramaz

Başvuruları başlayan ve  hatalı olduğu için de  2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu değişen ek yerleştirmeyle ilgili yapılan ek büyük hata nedir? Bu hata ek yerleştirmeye  her adayın katılma hakkı olduğunu düşünmektir. 

Oysa ek yerleştirmeye isteyen her aday katılamaz. Ek yerleştirmenin kendi kuralları bulunuyor. Bunların başında da 2016 ÖSYS başvurmak ve herhangi bir programa yerleşmemiş olmak geliyor. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değiller.

ÖZEL YETENEK SINAVLARINA GİRENLER HARİÇ

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için bir yükseköğretim programına yerleşmeme kuralı yalnızca özel yetenek sınavlarına girerek, bir programa yerleşen öğrencileri kapsamıyor. Özel yetenek sınavıyla bir programa yerleşenler ek yerleştirmeye başvurma hakkına sahipler. 

KİMLER EK YERLEŞTİRMEYE BAŞVURAMAZ?
Sınavsız geçiş dahil merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme için başvuramayacak. 
Ek yerleştirmede Tablo-4’teki lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara önkayıtla öğrenci alınmayacak. 

Kaynak: Habertürk-Pervin Kaplan

28-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş