Arama sonuçları

En Gözde Liseler Rotasyona Kapatıldı

En Gözde Liseler Rotasyona Kapatıldı

Aynı okulda 15 yılını dolduran yaklaşık 13 bin öğretmen Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı yönetmelik değişikliği ile rotasyona girdi ve başvuruları da bugün son buluyor. Öğretmenlerin atamaları 29 Temmuz'da yapılacak.
Ancak rotasyona giren öğretmenlere Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan gözde okullarını tercih edemedi. Tıpkı müdürler gibi bu okullara da öğretmenler artık puanla atanamayacak.

Çünkü onlar "Proje Okul" oldu.
Gelin isterseniz önce "Proje Okullar"ın ne olduğuna bakalım.

EN GÖZDE LİSELER PROJE OKUL YAPILDI
Geçen yıl Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen dershaneler yasasıyla birlikte MEB yasal bir düzenleme yaparak, istediği okulları "Proje Okul" yaptı. Önce hemen tümü meslek ve imam hatip lisesi olan yaklaşık 170 okulu proje okulu olarak ayırdı. Daha sonra bu liste iptal edildi ve yerine yenisi hazırlandı. Bu kez listeye Türkiye'nin en önemli Anadolu ve fen liselerinin de aralarında yer aldığı okullar girdi.
İstanbul'dan İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Kadıköy Anadolu, Cağaloğlu Anadolu, Hüseyin Avni Sözen, Kadıköy Fen, Balıkesir'den Sırrı Yırcalı, İzmir'den Cahit Kora, Ankara'dan Atatürk liselerinin de aralarında yer aldığı Türkiye'nin en yüksek puanlı okulları bu listede yer aldı. Bu okullara öğretmen ve müdür atamaları da "yönetmelikler" dışına çıkarıldı. Okullara müdür ve öğretmen atamaları doğrudan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılacak. Bunun anlamı da Türkiye'nin en yüksek puanlı, en gözde okullarına sınavsız öğretmen ve müdürler atanabilecek.

GÖZDE LİSELERE SINAVSIZ MÜDÜR ATANDI
İlk müdür atamaları da üç yıldır müdürlük koltuğu boş olan İstanbul (Erkek) ile Pertevniyal liselerine yapıldı. Yine 3 yıldır vekillik ile yürütülen Kabataş Erkek Lisesi'ne de önümüzdeki günlerde bakanlık yeni birini "sınavsız" atayacak.
Bu gözde okullara "seçilmiş" müdürler atanırken bu kez de sıra öğretmenlerine geldi. Üstelik de bu okulların öğretmenlerinin büyük çoğunluğu 15 yılını doldurmuş ve rotasyona girmek zorunda kaldı. Ancak onlardan boşalan kadrolara ne yazık ki hizmet puanı tutan öğretmenler atanamayacak. Bu okullara kimin atanacağına MEB karar verecek.
Eğitim İş Sendikası İstanbul ޞube Yöneticisi Maksut Balmuk, bu okullarda kadrolaşmanın yaşanacağını söyleyerek, "Rotasyon adeta bu okulların öğretmenlerini göndermek için yapıldı. Önce okulların müdürleri gönderildi, şimdi de öğretmenleri" diyor.

Bakalım Türkiye'nin bu en yüksek puanlı ve gözde liselerine kimler atanacak.
*Bu yazı Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan'ın köşe yazısı olarak da yayımlanmıştır 

Fotoğraf: İstanbul Erkek Liseliler Vakfı 

27-07-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş