Arama sonuçları

En iyi tasarım eğitimi nerede alınır?

En iyi tasarım eğitimi nerede alınır?

Yurtdışında tasarım eğitimi almak isteyen gençler "en iyi"yi bulmak istiyor. Business Insider'a göre dünyanın en iyi tasarım eğitimi veren 25 kurumunda ağırlık ABD'de de.

Okulların sıralaması, yüzde 87.8’i üniversite düzeyinde bir sanat programında okumuş ya da bu programlardan birine katılmış 633 kişinin değerlendirmelerine göre yapıldı. Katılımcıların yüzde 26.9’u sanat yönetmeni, yüzde 30.3’ü ürün tasarımcısı. Araştırmada katılımcılara okullarının değerli olup olmadığı sorusu soruldu.   

Bu sıralamaya göre birinci Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) Rhode Island School of Design. İkinci sırada Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Media Laboratuvarı var.  Cincinnati Üniversitesi Mimarlık, Sanat ve Planlama Tasarım Koleji ise üçüncü sırada.

Sıralamada 5 ülkeden okullar ilk 25'e girebildi. En fazla okul çıkaran ülke ABD oldu. 25 okuldan oluşan sıralamada  ABD'den 21 okul var, İngiltere, Danimarka, Çin ve Finlandiya'dan da birer okul bulunuyor.  

İşte dünyanın en iyi tasarım okulları:      

1- Rhode Island School of Design, ABD
RISD, mezunları arasında Airbnb'nin üç eş kurucusundan ikisine sahip. Katılımcıların yüzde 85.1 değerli buluyor. 1877'den beri eğitim veren okulda 2 bin 406 kayıtlı öğrenci var.

2- Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Media Laboratuvarı, ABD
Katılımcıların yüzde 79.8 değerli buluyor. 1990'larda, dijital toplum çalışmaları ile isim yapmıştı. Mezunları arasında kullanıcı arayüzü tasarımcısı John Underkoffler da bulunuyor. 1985'te eğitime başlayan laboratuvarda 141 öğrenci kayıtlı.

3- Cincinnati Üniversitesi Mimarlık, Sanat ve Planlama Tasarım Koleji, ABD
Katılımcıların tüzde 77.7'si okul için “değerli” yorumunu yaptı. Yorumlar arasında okulun bir devlet okulu olmasına rağmen kampus ve müfredatın geniş olması gibi avantajları bulunuyor. 1819'da açılan okulun 2 bin 438 öğrencisi bulunuyor.

4- Carnegie Mellon Üniversitesi Tasarım Okulu, ABD
Değerli bulanların oranı 76.9. 1905'te kurulan okulun öğrenci sayısı 220. Katılımcı yorumları okulun sanat ve tasarıma teknolojinin entegrasyonu konusunda en iyi üniversitelerden biri olduğu yönünde.

5- Parsons The New School for Design, ABD
Katılımcıların 76.9'u okul için “değerli” yorumunu yaptı. Yorumlar arasında okulun ürün konsepti, görselleştirme, tasarım ve yönetimi için en iyi lisansüstü yetenek programlarından biri olduğu görüşleri de var. 1869'dan bu yana eğitim veren okulun 5 bin öğrencisi var.

6- Pratt Institute, ABD
Yaklaşık 4 bin 400 öğrencisi bulunan okul için katılımcıların yüzde 75.3 programı değerli olarak yorumladı. Okul 1887'den bu yana eğitim veriyor.

7- Royal College of Art, İngiltere
Katılımcıların yüzde 73'ü programın değerli olduğunu söyledi. Okul, dünyanın en eski sanat ve tasarım üniversitesi. Mezunları arasında senarist Alan Rickman ve grafik tasarımcısı Angus Hyland gibi isimler yer alıyor. 1837'de kurulan okulda toplam kayıt sayısı 517.

8- Stanford Üniversitesi Tasarım Enstitüsü, ABD
Enstitünün öğretim görevlileri arasında Klout'un ürün tasarım müdürü David Baggeroer gibi sektörden isimler yer alıyor. 1891'de kurulan enstitüye kkayıtlı öğrenci sayısı ise 15 bin 723.

9- Carnegie Mellon İnsan Bilgisayar Etkileşimi Enstitüsü, ABD
Yüzde 72.6 oranında değerli bulunan enstitü, 2008 yılında Computerworld tarafından en yenilikçi okulları listesinde ilk 10'da yer aldı. 1967 yılında kurulan enstitüde 67 öğrenci öğrenim görüyor.

10- Sanat Merkezi Tasarım Koleji, ABD
Katılımcıların yüzde 72.3'ünden “değerli” yorumu alan okul 1930'da kuruldu ve bin 842 öğrencisi var. Katılımcı yorumları okulun öğrencilere tasarım tarihinden meslek etiğine kadar birçok kazanım sağladığı yönünde.

11-Rochester Teknoloji Enstitüsü Sanat ve Bilim Okulu, ABD
Enstitü hakkında katılımcı yorumları şöyle: “Okulda öğrenciler kariyer odaklı yetiştiriliyor. Küçük sınıflarda sektörden profesyoneller eğitim veriyor. Ayrıca okulda ileri teknoloji hakim. Yenilikçi tasarımlara olanak sağlayan teknik ve sanat odaklı eğitim bir arada veriliyor.” 1829'da açılan okulda 2 bin 170 öğrenci var.

12- New York City Görsel Sanatlar Okulu, ABD
Okulun mezunları arasında Disney ve DreamWorks'te animasyon şefi olarak görev yapan Pres Romanillos ile grafik tasarımcı Cojo, Art Juggernaut bulunuyor. Katılımcı yorumları okulun Sektör için gerekli bilgi birikimini ve ağı kurmayı sağlayan bir kurum olduğu yönünde. Okulu değerli olarak yorumlayan katılımcı oranı yüzde 68.9. 1947'de açılan okulun 4 bin 152 öğrencisi var.

13- Savannah Tasarım ve Sanat Okulu, ABD
Okulun mezunları arasında  Facebook'un tasarım direktörü Kate Aronowitz ile çizgi roman yaratıcıları Joshua ve Jonathan Luna gibi ünlü tasarımcılar bulunuyor. 1978'de kurulan ve 11 bin öğrencisi bulunan okul, yüzde katılımcıların yüzde 68.8'inden değerli bulundu.

14- Cranbrook Sanat Akademisi, ABD
Cranbook Sanat Akademisi hakkında katılımcı yorumları öğrencilerine benzersiz bir eğitim sunduğu yönünde. Çünkü öğrenciler eğitimleri “artist-in-residence” olarak bilinen her zamanki çevre ve yükümlülükleri bir zaman ve mekandan uzak eğitim anlayışıyla eğitim veriliyor. 1932'de kurulan akademiyi değerli olarak yorumlayanların oranı yüzde 66.4 ve okulun 163 öğrencisi bulunuyor.

15- Cooper Union, ABD
Katılımcılar okulun, öğrencilerine kendi tasarım ideallerini kurma, bu idealleri elde etmek için  düşünme eğitimi ve disiplini kurma yönünde eğitim programı sunduğunu söylüyor.65.4 oranında değerli olarak yorumlanan üniversite 1859 yılında kuruldu. Okulda bin öğrencisi eğitim görüyor.

16- New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu, ABD
Tisch, performans ve medya sanatları eğitimi için ülkenin en iyi kurumlarından biri olarak kabul ediliyor. Öğretim üyeleri arasında etkileşimli animasyon uzmanı Jean-Marc Gauthier ve Chrysler Tasarım Ödülü kazanan Daniel Rozin bulunuyor. 1965'te açılan ve 4 bin 102 öğrencisi olan okulun değerli bulunma oranı yüzde 64.4.

17- Kopenhag Etkileşim Tasarımı Enstitüsü, Danimarka
Okulun değerli bulunma oranı yüzde 63.5. Kopenhag Enstitüsü sadece sosyo-teknolojik eğilimleri ile geleneksel tasarımla birleştiren etkileşim tasarımı üzerinde duruyor. 2008'de açılan enstitüde 23 öğrenci öğrenim görüyor.

18- Kaliforniya Sanat Okulu, ABD
Programı değerli olarak yorumlayan katılımcıların yüzde 62.8'i program hakkında “Kaliforniya Sanat Okulu Tasarım Stratejisi MBA programında tasarım, iş, etnografya, sürdürülebilirlik ve üretimsel liderlik çalışmalarını  yenilikçi ve sürdürülebilir işletmelerde hizmet ve ürünleri geliştirmek üzere entegre edebilecek çalışmalar yürütülüyor” diyor. 1907'de kurulan üniversitenin 1917 öğrencisi var.

19- Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Enformasyon Okulu, ABD
Okulu değerli bulanların oranı yüzde 61.4. Enfotmasyon Okulu, Kaliforniya Üniversitesi'nin en küçük ve en yeni birimi. Okulda dersler, bilgi ve bilgisayar bilimi, tasarım ve sosyal bilimler arasında köprü kurabilecek bir eğitime odaklanılarak veriliyor. 1994'te açılan okulun 100 öğrencisi bulunuyor.

20- Chicago Sanat ve Tasarım Okulu Illinois Üniversitesi, ABD
Katılımcıların yüzde 60.4'ü okulu değerli bulduğunu belirtiyor. Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde  stüdyo sanatlarından fotoğraf ve grafik tasarıma kadar birçok alanda eğitim veriliyor. 1890'da kurulan üniversitenin öğrenci sayısı 15 bin 219.

21-UCLA Tasarım Medya Sanatları, ABD
Business Insider anketine katılanlardan 59.3’ü bu programı değerli olarak yorumluyor. UCLA Tasarım Medya Sanatları okulu Ogilvy & Mather işbirliğiyle eğitim veriyor. Bu da öğrencilerin öğrenimleri boyunca marka uzmanlığını doğrudan öğrenmelerini sağlıyor. Mezunların en çok  işe girdiği yerler Wieden & Kennedy ve Walt Disney. 1988'de kurulan üniversitenin 209 öğrencisi var.

22- Tasarım Enstitüsü, ABD
Okulu değerli olarak yorumlayanların oranı yüzde 58. 1937'de kurulan üniversitede 150 öğrenci öğrenim görüyor.

23- Aalto Sanat, Tasarım ve Mimarlık Üniversitesi, Finlandiya
Katılımcıların yüzde 55'i üniversiteyi değerli olarak yorumladı. Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, beş bölüme ayrılır: Medya, Tasarım, Sanat, Mimari, Film, Televizyon ve Yapım Tasarımı.  1871'de kurulan üniversitede 2 bin 779 öğrenci bulunuyor.

24- Georgia Teknoloji Enstitüsü, ABD
Katılımcıların yüzde 55.3’ü programın değerli olduğunu söyledi. 1885’te kurulan üniversitenin müfredatında mühendislik, imalat, işletme ve tasarım içerikleri de var. Kurumun öğrencileri arasında New Yor’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin tasarımısı Michael Arad, Trading Spaces’in tasarımcısı Vern Yip de bulunuyor. 1885’te açılan kurumun toplam kayıt sayısı 20 bin. 

25- Hong Kong Politeknik Üniversitesi, Çin
Business Insider anketine katılanlardan 49.3’ü bu programı değerli olarak değerlendirdi. 1937’de kurulan üniversite, Hong Kong’da yükseköğretim düzeyinde tasarım eğitimi veren tek kurum olma özelliği taşıyor.

Fotoğraf: Rhode Island School of Design

 

10-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş