Arama sonuçları

En ‘saygınlar’ seçildi, Türk üniversitesi yok

En ‘saygınlar’ seçildi, Türk üniversitesi yok

En ‘saygınlar’ seçildi, Türk üniversitesi yok. İngiliz sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) 2018 Saygınlık Sıralaması’nı (World ReputationRankings 2018) açıkladı. Dünya çapında en güçlü üniversite markalarını öne çıkarma amaçlıyla hazırlanan sıralamada rekor ABD üniversitelerinde.

Gazete Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre Harvard Üniversitesi geçtiğimiz 7 yılda olduğu gibi bu yıl da ilk sırada yer alırken Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ikinci, Stanford Üniversitesi ise üçüncü sırada. En saygınlar arasında Türk üniversitesi yok. 

 

EN ‘SAYGINLAR’ SEÇİLDİ, TÜRK ÜNİVERSİTESİ YOK 

 

21 ülkeden üniversitelerin yer aldığı en saygın 100 üniversite arasında ilk 10’da 8 üniversitesi bulunan ABD’den 44 üniversite yer buldu. Birleşik Krallık’tan ise 9 üniversite var. Cambridge ve Oxford üniversiteleri sırasıyla dördüncü ve beşinci sırada. Avrupa’dan toplam 33, Asya-Pasifik bölgesinden 23, Avustralya’dan ise 3 kurum bulunuyor.

 

DAHA ÖNCE ODTÜ LİSTEYE GİRİYORDU

 

Sıralamada Türkiye’den üniversite yok. THE tarafından 2011 yılından bu yana hazırlanan Dünya Saygınlık Sıralaması’nda yer alan ilk ve tek Türk üniversitesi 2012, 2013 ve 2014 sıralamalarında yer bulan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) olmuştu. Bu tarihten sonra saygınlık listesinde Türk üniversitesi bulunmuyor. 

 

THE Küresel Sıralamalar Baş Editörü Phil Baty ise sıralamayı şöyle yorumluyor: 

 

ÜNİVERSİTELER TECRİTTE GELİŞEMEZ

 

“Dünyada sadece 100 üniversite, en güçlü üniversite markaları listesini oluşturuyor, bu da son derece rekabetçi bir durum. Ama aynı zamanda çok önemli. Uluslararası prestij ya da ‘marka olmak’ üniversitelerin akademisyen ve öğrenci yeteneklerini çekmesini sağlamada çok önemlidir. Stratejik ortak ve yatırım çekmek için rekabet etmek ve gelişmek zorundalar. Üniversiteler inanılmaz ulusal varlıklardır, ancak tecritte gelişemezler. Nerede olurlarsa olsunlar en iyi yetenekle işbirliği yapmalı ve işbirliği yapmak için özgür olmalılar. Türkiye'nin bazı harika üniversiteleri ve daha da gelişmesi için önemli bir potansiyeli var. Ancak, ‘saygınlık’ için küresel çapta en iyiler arasında sayılabilmeleri için uzun vadeli güçlü bir uluslararası odaklanma ile araştırma ve öğretim ortamına daha fazla önem verilmelidir. 

 

ANKETE GÖRE SIRALANIYORLAR 

 

Sıralama, ankete göre yapılıyor. Bu yıl da 138 ülkeden yayını bulunan, deneyimli 10 bin 162 akademisyene kendi alanlarında en saygın üniversitelerin hangileri olduğu soruldu.

 

İşte dünyanın en saygın 10 üniversitesi:

 

1-Harvard Üniversitesi, ABD

2-Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, ABD

3-Stanford Üniversitesi, ABD

4-Cambridge Üniversitesi, Birleşik Krallık

5-Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık

6-Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, ABD

7-Princeton Üniversitesi, ABD

8-Yale Üniversitesi, ABD

=9-Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, ABD

=9-Chicago Üniversitesi, ABD

 

 

 

31-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş