Arama sonuçları

Engellilere özel yetenek sınavı olacak

Engellilere özel yetenek sınavı olacak

Engellilere özel yetenek sınavı olacak. YÖK Genel Kurulu engelli öğrenciler için "özel yetenek sınavı" yapılması ve bu sınava girecekler arasına zihinsel engelli öğrencilerin de yer almasını kararını aldı.   Bunun için de adayların Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 100 puan şartı bulunuyor. Üniversiteler özel yetenek sınavı ile girilecek programlar için engelli öğrenciler için ayrı bir sınav düzenleyecek. 

ÖZEL YETENEK SINAVI İÇİN 100 PUAN

YÖK Genel Kurulu, 2013 yılında aldığı kararla bazı engelli öğrencilerin üniversitelerin kendilerinin düzenlediği özel yetenek sınavlarına girebilmeleri için gereken YGS puanını 100'e düşürmüştü. Bu sayede YGS puanlarından herhangi biri 100 ve üzerinde olan öğrencilerin özel yetenek sınavı ile programlara daha kolay yerleşmelerinin önünü açmıştı. 

30 Mart 2017'de alınan Yükseköğretim Genel Kurul kararı ile daha önce YGS puanlarından biri 100 ve üzeri olduğunda özel yetenek sınavına başvurabilecek engelli öğrenci gruplarına zihinsel engelli öğrenciler de eklendi.

ÖZEL YETENEK SINAVI İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR?

YÖK bu kararına göre özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda bedensel, görme, işitme engeli, MR (mental retardasyon-zihinsel engelli) ile yaygın gelişimsel bozuklukları (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratifbozukluklar) bulunan adaylar, durumlarını engelli sağlık kurulu raporu ile belgelemeleri kaydıyla YGS puanlarından biri 100 ve üzerinde olması halinde özel yetenek sınavlarına kabul edilecek.

 ENGELLİLER İÇİN AYRI ÖZEL YETENEK SINAVI 

YÖK sitesinde yer alan bilgiye göre YÖK Genel Kurulu kararı uyarınca üniversiteler özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvuracak engelli öğrenciler için ayrı bir sınav yapacak. Engelli adaylar, kendi aralarında yapılacak bu özel yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilecek.

Geçerli düzenlemede engelli adaylar, diğer öğrencilerle birlikte yetenek sınavına giriyordu. Bu da engelli öğrenciler açısından haksız rekabete yol açtığı için eleştiriliyordu. YÖK'ün bu yeni kararı 2017 ÖSYS'nin tercih kılavuzunda adaylara duyurulacak.

03-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş