Arama sonuçları

Erasmus hibesi yurt parasına yetmiyor

Erasmus hibesi yurt parasına yetmiyor

Erasmus hibesi yurt parasına yetmiyor. BirGün'den Arda Özarda'nın haberine göre, Erasmus programına katılan üniversite öğrencileri, kendilerine verilen hibelerin Türkiye’deki ekonomik duruma göre değerlendirildiğinde iyi gözüktüğünü, fakat yurtdışına çıkıldığında hibenin sadece yurt ücretine bile zor yettiğini söylüyor.

Şubat ayında Erasmus programı ile Çekya’ya gidecek olan Ege Üniversitesi öğrencisi Erhan Ozan Acıdere, özellikle ülkenin içinde olduğu kriz ile bu tarz değişim programlarının da etkilendiğini söyledi. Acıdere, “Erasmus çok iyi bir fırsat ama sadece kazanmak yetmiyor. Size verilen hibenin neredeyse tümü yurdunuzun aylık parasına gidiyor. O ay ne yiyip ne içeceğiniz tamamen ailenizin size ne kadar para gönderebileceğiyle alakalı. Bu açıdan bakınca Erasmus herkes için Avrupa’ya açılan bir kapı değil sadece bunu karşılayabilenler için. Erasmus koordinatörlerinize sorunlarınızı söylediğinizde onlar da sizin gibi mail atmaktan başka bir şey yapamıyorlar” diye konuştu.

Yine şubat ayında Erasmus programı ile Polonya’ya gidecek olan Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler öğrencisi Ozan Can Yıldız ise şunları söyledi:

“Kur farkı artarken Erasmus hibelerinin artmaması da çok ironik bir durum. Hibeler sadece yurt paralarını karşılıyor. Yiyeceklerimiz oradaki gezmemiz için hiçbir kaynak oluşmuyor. Yanlış anlaşılmasın gezmek dediğim şey diğer ülkeleri de görmek, tarihi yerleri görmek istiyoruz.”

25-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş