Arama sonuçları

Fen Bilimleri Sınavı tamamlandı, sırada Yabancı Dil var

Fen Bilimleri Sınavı tamamlandı, sırada Yabancı Dil var

2017 LYS maratonunda Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) tamamlandı. Üniversite sınavlarının ikinci aşaması olan 5 oturumlu Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) bu hafta sonu geriye kalan 2 sınavla tamamlanmış olacak. Geçtiğimiz hafta Sosyal Bilimler (LYS-4) ile Matematik (LYS-1) sınavları yapıldı. Bugün saat 10.00’da başlayan ve 135 dakika süren Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) oturumunun ardından sırada öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) var. LYS-5 Yabancı Dil Sınavı 14.30'da başlayacak ve 120 dakika sürecek. LYS'nin son oturumu Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) ise 18 Haziran Pazar günü saat 10.00'da başlayacak. 

LYS-2’de fizik, kimya ve biyoloji olmak üzere 3 farklı test yer aldı. Testlerin her biri 30’ar sorudan oluşacak ve her birine 45’er dakikalık süre verildi. Biyoloji, fizik ve kimya testlerinin her birinde birer tane açık uçlu soru yer aldı. Cevap kağıdınındeğerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacak. Ancak doğru yazılmasına rağmen, yanlış ya da eksik kodlanan cevap değerlendirmeye alınmayacak, yani yanlış kabul edilecek.

YİNE 09.45'E TAKILDILAR

Bu yıl ilk kez üniversitelere geçişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) ÖSYM tarafından uygulanmaya başlanan "15 dakika" kuralı, LYS-2'de de tartışma konusu oldu. Adayların sınav salonlarına alınma işlemleri, sınavın başlama saatinden 15 dakika önce tamamlandı ve 09.45'ten sonra gelen adaylar sınav salonlarına alınmadı. Sivas'ta oğlu LYS-2'ye geç kaldığı için sınav yerine almayan baba önce görevlilere yalvardı, sonra kapıları yumruklayarak tepki gösterdi. 

SIRADA LYS-5 VAR

Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) oturumunun ardından sırada öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) var. LYS-5 Yabancı Dil Sınavı 14.30'da başlayacak ve 120 dakika sürecek İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde gerçekleştirilecek bu sınavda da adaylara 80 soru yöneltilecek. Bu sınavda da adaylara 3 tane açık uçlu soru yöneltilecek. Sınav 14.30'da başlayacak ve 120 dakika sürecek. 

2017 LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2017 LYS sonuçları 11 Temmuz'da açıklanacak. Bu sonuçlarla birlikte LYS'nin yanı sıra YGS'nin de okul puanlarının da eklenerek hesaplandığı yerleştirme puanları ile başarı sıraları da açıklanmış olacak.

 

17-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş