Arama sonuçları

Fen liselerine sınavsız öğretmen atanacak

Fen liselerine sınavsız öğretmen atanacak

1955 yılında Maarif Kolejleri adı ile kurulan ve daha sonra adları Anadolu lisesine dönüşen okullardan sonra fen liseleri kuruldu. Bu okullar da tıpkı Maarif Kolejleri gibi öğrencilerini sınavla almaya başladı. Fen liselerinin kurulması kararı ilk olarak 1962’de toplanan 7. Milli Eğitim ޞura'sında gündeme geldi. Fen liseleri öğretmenleri özel olarak seçildi ve yetiştirildi. İlk fen lisesi Ankara Fen Lisesi 1964 yılında açıldı. İkinci fen lisesi İstanbul Atatürk Fen Lisesi ise 18 yıl aradan sonra 1982 yılında eğitime başladı. Lise ilk öğrencilerini yine sınavla aldı.

Önce büyük kentlerde açılan bu okulların sayısı özellikle 2003-2004 öğretim yılından sonra hızla artmaya başladı ve ilçelerde de bu okullar açıldı. Bu liselerin sayısı bugün 150'yi geçmiş durumda ve 45 binin üzerinde öğrenci bu okullarda okuyor.

ÖОRETMENİNE SINAVSIZ ATAMA

Öğrencilerini seçerek alan fen liselerine ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ne göre artık sınavsız öğretmen ataması yapılacak. Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine öğretmenler hizmet puanına göre atanacak. 

İşte fen liseleri ile ilgili bilmek istediğiniz soruların yanıtları şöyle:

BU LİSELERDE HAZIRLIK SINIFI VAR MI?

Hayır yok. Fen liseleri 4 yıllık eğitim veriyor. Ancak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 2014 yılında yaptığı açıklamada sosyal bilimler liselerinde olduğu gibi fen liselerinde de hazırlık sınıfının zorunlu olacağını açıkladı.

LİSELER KENDİLERİ SINAV YAPIYOR MU?

Hayır yapmıyor.

FEN LİSELERİNE NASIL GİRİLİR?

Fen liseleri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Puanı ile öğrenci alıyor. 6 dersten yılda 12 kez yapılan TEOG sınav sonuçları bu liselere yapılacak yerleştirmelerde kullanılan puanının oluşmasında yüzde 70 etkili oluyor. 6., 7. ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının toplamı da Yeleştirme Puanı'nın (YEP) oluşmasında yüzde 30 katkı yapıyor.

OKULLARA KAYITLAR NASIL OLUYOR?

Fen liseleri için YEP'e göre tercih listesi hazırlamanız gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilerin tercihlerini dikkate alarak, puan üstünlüğüne göre bu okullara yerleştirme yapıyor.

FEN LİSELERİ ÜCRETLİ Mİ?

Devlete ait fen liselerinde öğrenim ücretsiz. Ancak özel fen liseleri de bulunuyor. Bu liselerde öğrenim ise ücretli.

* Fotoğraf: MEB internet sitesi

01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş