Arama sonuçları

Flipped Learning Zirvesi MEF Üniversitesi’nde

Flipped Learning Zirvesi MEF Üniversitesi’nde

Flipped Learning Zirvesi MEF Üniversitesi’nde. Eğitim hayatına başladığı günden bu yana tüm programlarında Aktif Öğrenmeyi / Flipped Learning’i uygulayan ilk kez uygulayan üniversite MEF Üniversitesi oldu. Flipped Learning 3.0 Global Standartlar Zirvesi de MEF Üniversitesi’nde yapıldı.

FLIPPED LEARNING ZİRVESİ MEF ÜNİVERSİTESİ’NDE

ABD başta olmak üzere birçok ülkeden eğitimcilerin canlı olarak izlediği zirvede Türkiye’nin farklı şehirlerinden birçok eğitimci ve uluslararası katılımcı yer aldı. Aktif Eğitim Sanat ve Bilimleri Akademisi (AALAS) ve Flipped Learning Küresel İnsiyatifi (FLGI) işbirliğinde MEF Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan zirvede Flipped Learning’in standartları eğitimcilerle paylaşıldı.

ZİRVEYE KİMLER KATILDI?

Zirveye; MEF, Harvard, Stanford, La Rioja ve Ulusal Taiwan Bilim ve Teknoloji Üniversiteleri AALAS eş başkanları en iyi Flipped Learning uygulamalarını ilk kez kapsamlı olarak sundu. Tüm dünyadan Flipped Learning Global Standartlarını belirlemek için katılımda bulunan delegelerle bir araya geldi.Flipped Learning ile ilgili uygulamaları anlatan AALAS ve FLGI Başkanı Jon Bergmann eğitimcilere şöyle seslendi:

“Bugün burada dünyayı değiştireceğiz. Size sarsıcı bir gerçek sunayım. Biliyor musunuz Amerika'dan Çin'e, İspanya'dan Dubai'ye, İzlanda'dan İstanbul'a; dünyanın her ülkesinde tüm okul sınıflarının iki önemli ortak özelliği var.

  1. Birbirlerine çok benziyorlar.
  2.  100 yıl öncekiyle aşağı yukarı aynı gözüküyorlardı.

MEF Üniversitesi’nin eğitim-öğretimde Flipped Learning uygulama kararına nasıl başladığının çok önemli olduğuna dikkat çeken Bergmann, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MEF, öğrencilere gitti ve onlara ne istediklerini sordu. Öğrenciler Flipped Learning dedi. K12’de bir öğrencim bana: ‘Sonunda biri bana benim öğrendiğim şekilde öğretiyor’ dedi. Artık dünya değişiyor, biz dünyayı değiştireceğiz.”

 

NASIL KARAR VERDİKLERİNİ ANLATTI

 

MEF’in Kurucu Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Dünyada tüm programlarında Flipped Learning/Aktif Öğrenmeyi’i uygulayan ilk ve tek üniversite olduklarının altını çizdi. Şahin, bugün MEF Ünivesitesi’nin kuruluşundan bu yana Flipped Learning/Aktif Öğrenmede geldiği noktayı anlattı. Şahin, “Flipped Learning ile ilgi çok basit ve ezberlenmesi kolay bir vizyonumuz var. Geleceği şekillendirecek inovatif ve girişimci küresel liderler yetiştirmek” dedi.

 

BAZI PARÇALARINA DOKUNUYORLAR

 

Dünya Flipped Learning Girişimi’nden Errol St. Clair Smith ise şunları anlattı:

“Bir çok insan Flipped Learning'in bazı parçalarına dokunuyor. Herkesin Flipped Learning'in ne olduğu ile ilgili bir algısı var. Ama hiçbirimiz büyük resmi görmüyordu. 49 ülkeden 100 delege bir araya geldi ve Flipped Learning budur dediler. Şimdi bir seçeneğiniz var: ya bu 49 ülkeden bu 100 kişinin ne düşündüğü umurumda değil diyeceksiniz, ya da bu kolektif hizmet ve kavrayışa girişmenin faydası var diyeceksiniz."

Zirve’nin organizasyonunu yürüten MEF Üniversitesi Öğrenme ve Öğretme Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Caroline Fell Kurban ABD’den Hindistan’a birçok yerle iletişim halinde olduklarını söyledi. Kurban: “MEF olarak Flipped Learning ile ilgili dünyanın her yerindeki gelişim için desteğe hazırız” dedi.

YARATICISI DA VİDEO KONFERANS İLE KATILDI

Zirvede Flipped Learning’in yaratıcısı olarak bilinen Harvard Fizik Profesörü Dr. Eric Mazur ve Stanford, La Rioja ve Ulusal Taiwan Bilim ve Teknoloji Üniversitelerinden akademisyenler de video mesaj ile Flipped Learning/Aktif Öğrenme uygulamalarını anlattılar. 

Ayrıca Aktif Eğitim Sanat ve Bilimleri Akademisi tarafından MEF’e ‘‘2018 Uluslararası Flipped Learning Ödülü’’ verdi.

 

 

15-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş