Arama sonuçları

Fransa hem okutuyor hem kira desteği veriyor

Fransa hem okutuyor hem kira desteği veriyor

Yurttaşlarına olduğu gibi yabancı öğrencilere de eşit haklar sunan ülkelerinden biri de Fransa. 86 üniversitesinde yabancı öğrenci sayısının 260 bini aştığı, 2 binin üzerinde de Türk öğrencinin okuduğu Fransa’da devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleleri yıllık 175 ile 550 Euro arasında değişiyor. Fransız üniversitelerinde nasıl eğitim alabileceğiniz ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

ÜNİVERSİTE SINAVLARI ÖNEMLİ Mİ?

Evet önemli. Fransız üniversiteleri kabullerde Türkiye'de bir üniversiteye yerleşmenizi istiyor. Hatta yerleştiğiniz program da Fransa’da okuyacağınız programı belirliyor. Örneğin hukuk okuyacaksanız Türkiye'de bir hukuk programına yerleşmelisiniz.  Hatta üniversiteler sadece LYS puanlarına değil, lise notlarınızı da dikkate alıyor. Her üniversitenin kendi kriterleri var. Ama bu iki kriter hepsinde dikkate alınıyor.

FRANSIZCA YETERLİLİK BELGESİ İSTİYOR MU?

Evet istiyor. Bakalorya seviyesinde bir lise diploması ve B2 seviyesinde Fransızca yeterlilik belgesi isteniyor.

FRANSIZCA HAZIRLIK OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Üniversitelerde hazırlık programı yok ama Fransızca öğrenmek için dil kurslarına gidip, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

MÜHENDİSLİK EОİTİMİ NASIL ALABİLİRİM?

Fransa'da mühendislik okumak zor. Toplam 5 yıl süren mühendislik eğitimi Grandes Ecoles denilen okullarda veriliyor. Bu okullar için önce 2 yıllık üniversite eğitimi alınır, sonra sınava girilir. Bakalorya seviyesinde diplomaya sahip olmayan öğrenciler, üniversiteye erişim belgesi olarak da nitelendirilen Diplôme d'accès aux études universitaires (DAEU) ismiyle bilinen hazırlık yılını okuyabilir. Başarılı olan üniversiteye geçer.

BAޞVURU İÇİN EN DOОRU ZAMAN NEDİR?

 Başvuru için eylül ayı dikkate alınır ve son başvuru tarihi 30 Nisan'dır.

TIP OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Tıp, veterinerlik, eczacılık gibi bölümlere kabul alanlar birinci yılın sonunda yapılan bir sınava girmek zorundalar. Ancak bu sınavlar çok zor ve ve girenlerin ancak yüzde 20'si  başarılı olabilir. Bu sınavlara da sadece iki kez girme hakkı var. Sınavı geçen eğitimini sürdürür. Başarısız olan biyoloji ya da yakın bir bölüme yönlendirilir.

İNGİLİZCE EОİTİM ALABİLİR MİYİM?

İngilizce lisans ve master programları var. Bunlarda Fransızca dil yeterliliğinizi kanıtlamak zorunda değilsiniz. Ama TOEFL, IELTS gibi sınav sonuçlarını göstermelisiniz.

ÖОRENCİYE DEVLET BURS VERİYOR MU?


Devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleri yıllık ortalama 175 ile 550 Euro arasında değiştiği için öğrenim bursu verilmiyor. Ancak devlet ödediğiniz  kiranın en az üçte birini geri ödüyor. Toplu taşıma, sinema, tiyatro, restoran ve kafelerdeki tüm indirimlerden yabancı öğrenciler de yararlanabiliyor.

GRANDES ECOLES ÜCRETLERİ NEDİR?

Grandes Ecoles’lar özel veya devlete ait olabilirler ve ücretleri de bu durumda 300 Euro ile 15 bin Euro arasında değişir.

YURT VE EV KİRALARI YÜKSEK Mİ?

Yurtların aylık ortalama ücretleri 150 ile 350 Euro civarında. Ev kiraları Paris gibi kentlerde yaklaşık aylık 600-750 Euro, daha küçük kentlerde ortalama 400 Euro.

BURS BULMA ޞANSI VAR MI?

Türk Eğitim Vakfı (TEV)  ile ortak master, mühendislik bursları ile Avrupa Birliği bursları var. Bazı İngilizce master programları akademik başarıya göre burs veriyor. Birçok İngilizce ve Fransızca master programlarında burslu programlar mevcut. Akademik başarı ve dil yeterliliği bursun kriteri. Çoğu master programı adaylarla skype mülakatları yapıyor.

Fotoğraf: Laureate Paris Okulları 

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş