Arama sonuçları

Fransız liselerinde velilerin zam isyanı: Bu acımasızlık

Fransız liselerinde velilerin zam isyanı: Bu acımasızlık

Fransız liselerinde velilerin zam isyanı: Bu acımasızlık. Fransız liseleri velileri isyanda: Öğrenim ücreti 68 bin 240 TL oldu. Özel okullar 2019-2020 öğrenim yılı ücretlerini açıklamaya başladı. Yabancı özel okullar ise zam oranında birbiri ile yarış halinde. Öğrenim ücretini açıklayan Fransız liselerinde ara sınıflar için artış oranı yüzde 28.51 oldu. Veliler isyanda, “Bu ne acımasızlık” diyor.

2019 Ocak ayından itibaren özel okullar erken kayıt dönemi ile öğrenci kayıtlarına başladı. Birçok okul öğrenim ücretlerini nisan ayından itibaren açıklamaya başlarken, yapılan zamlar da eleştirildi. Bu eleştiriler üzerine ise geçtiğimiz aylarda Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal açıklama yaparak, şöyle dedi:

FRANSIZ LİSELERİNDE VELİLERİN ZAM İSYANI: BU ACIMASIZLIK

"Yeni eğitim-öğretim dönemi için özel okulların yüzde 32'ye kadar zam yapma potansiyeli varken kurumlarımızın ortalama fiyat artışları yüzde 16-17 bandında oldu. Enflasyon oranları dikkate alındığında hem kayıt yenileyen hem de yeni kayıt yaptıracak veliler için güzel bir fiyat oranı. Asla fahiş bir zam değil. Ayrıca erken kayıtlarda bu yüzde 17'lik oran da yüzde 12'lere karşılık geliyor. Bu da bir avantaj." 

YÜZDE 28.5 ZAM YAPILDI

Ancak öğrenim ücretlerini açıklayan özel Fransız liseleri velilerinin isyanına neden oldu. Çünkü öğrenim ücretlerine yüzde 28.5 oranında zam yapıldı ve ücret 68 bin 240 TL oldu. Bu zam oranını “acımasızlık” olarak nitelendiren veliler, toplu olarak imza kampanyasına başladı.

İşte velilerin imzaladığı ortak metin:

BÜYÜK BİR ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ

Veli olarak 2019-2020 eğitim dönemi için 68 bin 240 TL olarak açıklanan okul ücretini büyük bir üzüntü ve şaşkınlıkla öğrenmiş bulunuyoruz. Her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde devam eden öğrenciler için eğitim ücretine yapılacak artış oranı belirlenmiş ise de bu artış oranının uygulanmasının kurum inisiyatifinde olduğu açıktır.

ÇALIŞANLARA YÜZDE 3-5 ORANINDA ZAM YAPILIRKEN

Ülkemizde yaşanan ekonomik gerçek hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu nedenle ücretli  çalışanların maaşına bir çok işveren tarafından zam yapılmadığı gibi yapılan zamlarda %3, %5  gibi çok minimum düzeydedir. 

Serbest çalışan velilerin ise yaşanan ekonomik belirsizlikten dolayı gelirlerinde artış olmadığı gibi ciddi oranda kayıpları vardır. Ayrıca iş kaybı yaşayan /yaşama ihtimali çok kuvvetli olan velilerimizde bulunmaktadır.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN FEDAKARLIK YAPIYORUZ

Tüm bunlara rağmen anne baba olarak en kıymetli varlığımız olan çocuklarımızın eğitimi için her zamankinden daha çok fedakarlıkta bulunduğumuz, bir çok ihtiyacımızı ertelediğimiz de bilinen bir gerçektir. 

BU ZAM ÜZÜCÜ HATTA ACIMASIZ

Hal böyleyken böylesine büyük bir ekonomik belirsizliğin ve dar boğazın olduğu bir dönemde okulumuzun 53 bin 100 TL olan okul ücretini, enflasyon oranının dahi üzerinde  yüzde 28,51 oranında artış yaparak 68 bin 240 TL olarak belirlemesini  son derece üzücü ve hatta acımasız bulmaktayız.

Bu artışa gerekçe olarak "Yönetmelik de belirlenen artış oranının" ve  "peşin ödemede yapılan indirim oranının" gösterilmesi kabul edilebilirlikten uzak olduğu gibi takdir edeceğiniz üzere içinde bulunduğumuz ekonomik gerçeklere de uygun değildir.

HİÇ BU KADAR ZAM YAPILMAMIŞTI

Sizlerin de bildiği gibi İstanbul'da bulunan diğer özel okulların hiç birinde bu denli yüksek artış oranı uygulanmamıştır.

BİZ BU ÜCRETLERİ NASIL ÖDEYECEĞİZ?

Artış oranının bu kadar yüksek olması ödeme gücümüzü tahmin edilemeyecek ölçüde zorladığından,  okul ücretinin ödenmesi birçoğumuz için mümkün olamayacak ve bizleri başka arayışlara yöneltecektir.

Bu nedenle okul tanıtımlarınızda belirttiğiniz üzere  yüzlerce yıllık tarih ve kültür mirası ve mezunlarıyla bir marka olan, öğrencileriyle gurur duyan bir eğitim kurumu olarak kendinizi tanımlıyorsunuz. Biz veliler olarak bu artış oranını,  tekrar ciddiyetle gözden geçirerek ülke ekonomik gerçeklerine uygun hale getirilmesini saygılarımızla rica ederiz.

İSTANBUL'DA FRANSIZ LİSELERİ

Saint Benoit Fransız Lisesi

Saint Joseph Fransız Lisesi

Saint Michel Fransız Lisesi

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi: 

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi

ÖZEL OKULLAR NE KADAR ZAM YAPABİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre, ara sınıflar için özel okul fiyatları bir önceki eğitim-öğretim yılında ilan edilen ücrete (Yurtiçi-ÜFE+TÜFE) bölü 2 oranına en fazla artı 5 puan ilave yapılarak hesaplanıyor.

 

 

21-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş