Arama sonuçları

Galatasaray İlkokulu kurası: Sabah 06.30’da veli sırası başlıyor

Galatasaray İlkokulu kurası: Sabah 06.30’da veli sırası başlıyor

Galatasaray İlkokulu kurası: Sabah 06.30’da veli sırası başlıyor. Bu yıl Galatasaray İlkokulu kurasının ücretsiz ve isteyenlerin sadece 80 TL ödeyecek olması binlerce velinin şansını denemek istemesine neden oldu. Her yıl 50 öğrenci noter huzurunda çekilen kurayla 1’nci sınıfa alınıyor.

Bir devlet okulu olan dolayısıyla eğitimin ücretsiz olduğu Galatasaray İlkokulu kurasına katılmak için veliler sabah saat 06.30’dan itibaren okul bahçesine geliyor. Kayıtlar, 26 Haziran’da son bulacak, kura ise 28 Haziran’da çekilecek. Kura sonucunda da 50 şanslı öğrenci Galatasaray İlkokulu 1’nci sınıfa kayıt olacak.

GALATASARAY İLKOKULU KURASI: SABAH 06.30’DA VELİ SIRASI BAŞLIYOR

Her yıl binlerce velinin çocuklarını Galatasaray İlkokulu’na kaydettirmek için katıldığı ‘kura’ bu yıl ücretsiz oldu. Galatasaray İlkokulu’na geçen yıl yaklaşık 6 bin öğrenci kuraya katıldı ve başvuru ücreti olarak Galatasaray Eğitim Vakfı’na 700 TL “bağış” yaptı. Bu yıl ise kuraya katılmak için velilerden ücret alınmıyor. Sadece isteyen veliler Okul Aile Birliği’ne okula destek için 80 TL veriyor. Bu durum da rekor katılıma yol açıyor. Başvuruların başladığı günden bu yana günde yaklaşık 1500-2000 veli çocuklarını kuraya sokmak için okula kayıt yaptırmaya geliyor. Bu velilerden birisi şöyle konuşuyor:

“Sabah 0630’dan itibaren numara verilmeye başlıyor. Ben saat 07.30’da geldim ancak 328 numarayı alabildim. Saat 10.30 olduğunda artık 1000 numaralara ulaşıldı. Son günlere kaldık, daha da yoğun dönemine denk geldik. Ama önemli değil, Çocuğumu kuraya sokmak ve şansını denemek istiyorum. Binlerce çocuk katılacak ama yine de şans topu bize denk gelebilir. Buraya girdiği andan itibaren ise rahatlamış, özel okulların peşinde de koşmamış olacağız. Stresimiz azalacak, çocuğumuz iyi bir eğitim alacak.”

NEDEN CAZİP GELİYOR?

Devlet okulu olan Galatasaray İlkokulu’na kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrenci, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi’ne de geçme hakkına sahip oluyor. İlkokul 1’den üniversite mezuniyetine kadar “ücretsiz eğitim” bu kurayı veliler açısından cazip kalıyor. Aynı zamanda Galatasaray Lisesi’nin Fransız diploma denkliği vermesiyle mezunları da Fransa’daki bir lise mezunu gibi Fransız üniversitelerine sınavsız başvurabiliyor.

 GALATASARAY KURASINA KİMLER KATILABİLİR?

Galatasaray İlkokulu’nun internet sitesindeki duyuruya göre, 66-84 aylık arası adaylar için 17-26 Haziran 2019 tarihleri arasında, 60-66 aylık arası adaylar için ise 24-26 Haziran tarihlerinde saat 09.00-17.00 saatlerinde ilkokula başvurabilecek. Bu gruptaki öğrencilerin başvuru sırasında velilerinin yanında olması gerekiyor.

Doğum tarihi 3 Mart 2012-30 Mart 2012 olanlar (66-84 aylık) öğrenciler arasında başka bir okulun 1’nci sınıfına kayıt yaptırmış olanlar da kuraya başvurabilecek.

Doğum tarihi 31 Mart 2014-30 Eylül 2014 arasında olanlar (60-66 aylık) okula başlamaya hazır olduğu anlaşılanlar velilerinin yazılı isteğiyle kuraya katılabilecek.

KURA NE ZAMAN YAPILACAK?

Kura, 28 Haziran Cuma günü saat 10.00’da Galatasaray Lisesi Beyoğlu binasında noter, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcisi, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray İlkokulu yetkilileri huzurunda velilere açık biçimde piyango yöntemiyle çekilecek. Böylece 50 aday öğrenci belirlenecek.

ÖNKAYITLAR 1-3 TEMMUZ’DA

Kurada isimleri belirlenen aday öğrencilerin listesi aynı gün www.gsl.gsu.edu.tr adresindeki web sitesinde yayımlanacak. Önkayıtlar 1-3 Temmuz’da alınacak. Okula önkayıt için istenen belgeler aday öğrencilerin velilerine 28 Haziran’da düzenlenecek toplantıda bildirilecek.

KONTENJAN DOLMAZSA YENİ ÇEKİLİŞ OLACAK

Önkayıt süresi bitiminde kontenjanın dolmaması halinde başvuru listesindeki adaylar arasında 4 Temmuz Perşembe günü saat 10.00’da yeniden aynı yöntemle kura çekilişi olacak. Bu öğrencilerin ön kayıtları 5 Temmuz’da alınacak.

 

25-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş