Arama sonuçları

Geniz eti büyümesi zeka geriliği yapabilir

Geniz eti büyümesi zeka geriliği yapabilir

Ankara Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş-Boyun-Tiroid Cerrahisi Uzmanı Özgürsoy, çocuklu ailelerin adeta baş belası haline gelen bademcik ve geniz eti hastalıkları ile ilgili dikkat çeken bilgiler verdi. Mevsimsel nedenlerle de bağlantılı olan bu sorun karşısında nasıl davranılması gerektiğini anlatan Özgürsoy şunları söyledi:

DOĞUŞTAN GELEN SAVUNMA ORGANLARI: Geniz eti ve bademcik her çocuğun doğuştan gelen savunma organlarıdır. Bu organlar, herhangi bir yabancı cisim, mikrop, ağız ya da burun yoluyla giren polen ve alerjenlerle karşılaştığında çok çalışıp pazı yaparlar adeta. Ancak haddinden fazla büyüdüklerinde sorun çıkartırlar ve burundan nefes almayı tamamen iptal edebilir. Bu da uyku düzenini bozabilir.

ZEKA GERİLİĞİ YAPABİLİR: Söz konusu rahatsızlık, verimli uykunun önüne geçer. Uykusuzluk da çocuğun büyüme gelişimini olumsuz etkiler. Ağız ve diş sağlığını bozma bir yana kalitesiz nefes çocuğu zeka geriliğine kadar maalesef götürebilir. O nedenle bu hastalıklarda tatlı-sert bir ayar yapmak gerekir.

BEBEK SAHİPLERİ KORKMASIN: Tedavi yöntemlerinde modern endoskoplarla ve ince yumuşak kameralarla bebeklerde dahi muayene edilebilmektedir. Konusunda uzman hekimler kameralarla tespit ettikleri geniz eti büyümelerinin ameliyatla önüne geçebilirler. Geniz eti ve bademcik ameliyatı kısa süren ameliyat grubundadır. Çocuklar genellikle ameliyatın akşamı normal hayatına dönebilirler.

KALBİ DÜŞÜNMELİ: Oldukça dikkatlice yapılan ameliyatlardan korkmak yerine, bu ameliyatları olmadığında çocuğun karşılaşacağı konuşma, gelişme ve zeka geriliği, kalp ve akciğer rahatsızlıklarını düşünmek çok daha önemlidir. Aileler endişelerini hekimleriyle paylaşıp tedaviye birlikte karar vermelidirler.

AĞZIMIZDAN NEFES ALDIĞIMIZDA VÜCUDUMUZ ŞEFSİZ ORKESTRAYA DÖNER

Öte yandan, yemek borusundaki keseler nedeniyle yutma güçlüğü, yiyeceklerin ağza geri gelmesi, ağız kokusu, kilo kaybı veya geçmeyen öksürükle belirti veren sorunu Türkiye’de ilk kez yapılan kapalı ameliyatla gideren operatörlerden biri olan Özgürsoy, burun ile ilgili şu notu düştü:
“Burun, koku ve nefes almak başta olmak üzere yaptığı faaliyetlerle aslında vücudumuzda bir orkestra şefi gibidir. Aldığımız havayı ısıtıp nemlendirip akciğerlerimize iletir. Kaliteli bir vücut döngüsünü başlatır. Ancak burnumuz tıkalı olduğu zaman ağzımızdan nefes aldığımızda vücudumuz adeta şefsiz bir orkestraya döner. Biz KBB uzmanları, hastanın kaliteli nefes almasının sağlığı için ne derece önemli olduğunu bildiğimiz ve ona özen gösterdiğimiz için kamera ve çeşitli cihazlarla burnu baştan aşağı muayene ederiz. Bu anlamda karşılaştığımız sorunlara burunda kesi ve yara olmadan nokta atışı yaparak problemi çözebiliyoruz.”

 

11-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş