Arama sonuçları

Görme engelli gençlere ‘Sesli Soru Bankası’

Görme engelli gençlere ‘Sesli Soru Bankası’

Kredi Kayıt Bürosu’nun üniversite öğrencileri arasında düzenlediği sosyal sorumluluk yarışması ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim’in üçüncü dönem Eğitim kategorisi birincisi “Sesli Soru Bankası” projesi, Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Eğitimde Görme Engelliler Derneği(EGED) ve İstanbul Üniversitesi ortaklığıyla hayata geçirildi. 

İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, KKBYönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Kasım Akdeniz, İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Engelsiz Bilgi Merkezi (İÜ KDDB EBM) Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci ve EGED Başkanı ve aynı zamanda proje sahibi öğrenci Emre Taşgın’ın katılımıyla gerçekleşen törende projeyle ilgili detaylı bilgiler aktarıldı.

KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “Projenin ilk seslendirme aşamasında KKB’nin gönüllü çalışanlarına sesli kitap ve soru okuma kuralları ile metin düzenleme konularında bir eğitim verildi. Gönüllü çalışanlarımız özverili ve sabırlı çalışmalarıyla bu projenin hayata geçmesine destek oldular. Proje kapsamında KKB gönüllü çalışanları tarafından seslendirilen 10 YGS deneme testinin içerisindeki 1600 soru paydaşlar ortaklığıyla 2 bin görme engelli öğrenciye ulaştırılmak üzere hazırlanıyor. Bununla birlikte KKB olarak projenin ikinci fazı için toplamda 1299 sayfalık 4 farklı YGS kitabının seslendirilmesini hedefledik” dedi.

“Projenin sahibi ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) Başkanı Emre Taşgın,“Büyük bir görme engelli kitlesi sınavlara kendi imkanlarıyla, hatta yakınlarının kendilerine soru okuması yoluyla çalışabiliyor. Bu kitlenin bir ferdi olarak, Sesli Soru Bankası projesini tasarlarken kendi yaşadığım zorluklardan ve çevremdeki görme engelli öğrencilerin tecrübelerinden yola çıktım. Görme engelli öğrencilerin üniversite sınavlarına daha güncel ve erişilebilir kaynaklarla hazırlanabileceği, akranlarıyla olan eşitsizliğin giderilebileceği bir ortam sunulmasını hedefledim” diye konuştu.

12-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş