Arama sonuçları

Görme engelli öğrencilerin kitapları gecikiyor

Görme engelli öğrencilerin kitapları gecikiyor

Görme engelli öğrencilerin kitapları gecikiyor. Engelli öğrencilerin sıkıntıları bitmiyor. Bu kez de görme engelli öğrenciler ders kitaplarının dönem sonuna doğru okullara ancak ulaştığını söyleyerek, bunun da eğitimde geri kalmalarına neden olduğunu söylüyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Ders Aletleri ve Yapım Merkezi tarafından birçok ders kitabının kabartma (Braille) baskısı dileyen öğrencilere ücretsiz olarak temin ediliyor. Ancak görme engelli öğrenciler için Braille alfabesiyle basılan kitaplar okullara dönem sonuna doğru gönderildikleri için öğrenciler eğitimde geri kalıyor. 

GÖRME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN KİTAPLARI GECİKİYOR

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) verilerine göre ayrıca sayısal ve yabancı dil gibi alanlara ait birçok kitap henüz kabartma olarak basılmadı. Bu durum da öğrencilerin mağduriyetine yol açıyor. Ayrıca basımı gerçekleştirilen kitapların ise diğer kitaplara oranla eksik bir içeriğe sahip olduğu tespit edildi. Mürekkep baskılı kitaplarda yer alan görsel öğelerin betimlenmemesi ya da bazı etkinliklerin kabartma basılı kitaplara dahil edilmemesi, öğrencilerin ders takibinde akranlarıyla aynı içeriğe ulaşamamasına yol açıyor ve mevcut içerikler yoluyla hedeflenen bilgi, beceri ve kazanımları görme engelli öğrencilerin elde edememesine neden oluyor.

Birçok okulda öğretmenler ders kitaplarının yanı sıra dersi daha verimli bir şekilde işleyebilmek için yardımcı kaynaklara başvuruyor. Ancak söz konusu yardımcı kaynakları görme engelli öğrencilerin erişilebilir bir formatta elde etmesi mümkün olmuyor.          

EBA’YA ERİŞİM SAĞLAYAMIYORLAR 

Öğrenciler www.eba.gov.tr adresi üzerinden web sayfasında yer alan video oynatıcıda, ekran okuyucular aracılığıyla ses açma-kapama, ileri-geri sarma gibi özelliklere  Görme engelli öğrencilerin kullanımına uygun olmadığı için erişim sağlayamıyorlar.

Yabancı dil derslerinde de kitapların kısaltmalı olarak basılmasından dolayı öğrenciler sorun yaşıyor.

Senem YILDIRIM

03-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş