Arama sonuçları

Hangi Anadolu liselerinde hazırlık sınıfı var?

Hangi Anadolu liselerinde hazırlık sınıfı var?

Bir zamanlar “hazırlık sınıfları” ile tercih edilen Anadolu liseleri artık bu özelliklerini yitirdi. Çünkü hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinin sayısı yalnızca 11 tane kaldı. Bunların 8 tanesi İstanbul’da. Kalan 3 tanesi ise İzmir, Ankara ve Balıkesir’de.    

HAYDARPAŞA'YA HAZIRLIK GELDİ

İstanbul’da bulunan bu okullar şöyle: Galatasaray Lisesi, İstanbul (Erkek) Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Vefa Lisesi, Cağaoğlu Anadolu Lisesi, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi.

2017 TEOG tercihleri yapacak adaylar için hazırlık sınıfı olan bir lise daha eklendi. Haydarpaşa Anadolu Lisesi'ne bir yıl hazırlık sınıfı kondu ve 180 kontenjan verildi.

Cihat Kora Anadolu Lisesi İzmir’de, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Balıkesir’de ve Atatürk Lisesi de Ankara’da bulunuyor.  

ANADOLU LİSELERİ ÖZELLİKLERİNİ YİTİRDİ Mİ?

Anadolu liselerinin temeli 1955 yılında İstanbul, İzmir, Eskişehir, ve Konya, Samsun ve Diyarbakır’da yabancı dille eğitim yapmak üzere kurulan ve sınavla öğrenci alan Maarif Kolej’lerine dayanıyor. Bu okullarda matematik ve fen başta olmak üzere sayısal dersler İngilizce olarak okutulmaya başlandı.

MAARİF’TEN ANADOLU’YA

1975 yılında genelgeyle Anadolu liseleri adına dönüşen bu okulların sayısının bir yıl sonra artmasına karar verildi ve günümüzde neredeyse her lise “Anadolu lisesi” oldu. 2005-2006 öğretim yılında Anadolu liselerinde hazırlık sınıfları kaldırıldı. Hazırlık sınıfları kaldırılırken aynı zamanda yabancı dilde okutulan matematik, fen, biyoloji, kimya gibi fen dersleri de birinci yabancı dilde okutulması uygulaması son buldu. Bu dersler Galatasaray Lisesi, Kadıköy Anadolu lisesi, İstanbul (Erkek) Lisesi gibi okullar dışında Türkçe okutulmaya başlandı. Kuruluşundan bu yana hazırlık sınıfı bulunan İstanbul (Erkek), Galatasaray ve Kadıköy Anadolu liselerindeki 2 yıllık hazırlık sınıfları aynı yıl birer yıla indirildi.

2006-2007 öğretim yılında bu üç okula ek olarak Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Vefa Anadolu Lisesi’ne birer yıl hazırlık sınıfları kondu. Bir yıl sonra Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, İzmir Cihat Kora Anadolu Lisesi ve Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi eklendi.

YABANCI DİL SAATLERİ YİNE AZALDI

Anadolu liselerinde 2010-2011 öğretim yılında birinci yabancı dil dersleri haftada 10 saatten 6 saate düşürülünce yabancı dil eğitimi de tartışmaya açılmıştı. 2017 yılında  haftalık ders çizelgelerinde yapılan değişiklikle hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinde birinci yabancı dil ikinci sınıfta 6 saat iken, 4 saate düşürüldü. 

HAZIRLIK SINIFI OLAN LİSELER 

Galatasaray Lisesi: İstanbul

İstanbul (Erkek) Lisesi: İstanbul

Kabataş Erkek Lisesi: İstanbul

Vefa Lisesi: İstanbul

Cağaoğlu Anadolu Lisesi: İstanbul

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi: İstanbul

Kadıköy Anadolu Lisesi: İstanbul

Cihat Kora Anadolu Lisesi: İzmir

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi: Balıkesir

Atatürk Lisesi: Ankara

Haydarpaşa Anadolu Lisesi (2017 yılında hazırlık sınıfı açıldı.)

10-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş