Arama sonuçları

Hangi Öğretmen Tayin İsteyebilecek?

Hangi Öğretmen Tayin İsteyebilecek?

Öğretmenlerin 2015 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme başvurularında tüm işlemler ise geçtiğimiz nisan ayında değiştirilen Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yapılıyor. 

İşte yer değiştirme başvuruları ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

KAÇ YILLIK ÖОRETMEN YER DEĞžİŞžTİRME BAޞVURUSU İSTEYEBİLİR?

Zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunmayanlar ile bu yükümlülüklerini tamamlayan veya muaf olan öğretmenlerden 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bulundukları ilde en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar,  iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilecek

BAKANLIОA BAОLI EОİTİM KURUMLARINDA ÇALIޞANLAR NE OLACAK?

Doğrudan Bakanlığa bağlı taşra teşkilatı kapsamında bulunan eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, istemeleri halinde iller arası yer değiştirme için başvurabilecek.

GÖREVİNE YARGI KARARIYLA İADE EDİLENLERİN DURUMU NEDİR?

Çeşitli nedenlerle veya hizmetin gereği olarak iller arasında yer değişikliği yapılanlardan yargı kararı gereğince eski görev yerine iade edilen öğretmenlerin eski ve yeni görev yerlerindeki hizmet süreleri 3 yılın hesabında birlikte değerlendirilecek. Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında geçici olarak görevli olup 30 Eylül 2015 tarihine kadar kadrolarının bulunduğu eğitim kurumuna döneceklerini beyan eden öğretmenlerden kadrolarının olduğu ilde en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, yer değiştirme isteğinde bulunabilecek. Bunlardan en geç 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla atandıkları eğitim kurumunda göreve başlamayanların atamaları iptal edilecek. 

ASKER VE SÖZLEޞMELİ ÖОRETMENLİK SAYILACAK MI?

 Üç yıllık sürenin hesabında, sözleşmeli öğretmenlik ve asker öğretmenlik dahil, öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu ilde fiilen öğretmen olarak görev yaptıkları süreler dikkate alınacak. Aylıksız izinli olarak geçirilen süreler ile eğitim kurumları dışında Bakanlık merkez ve taşra teşkilatı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışılan süreler ise 3 yıllık sürenin hesabında dikkate alınmayacak. 

EޞLERİN İKİSİ DE ÖОRETMENSE NASIL İŞžLEM YAPILACAK?

Öğretmen eşlerden yalnızca birinin yer değiştirme şartlarını taşıması ve iller arasında atamasının yapılması halinde diğer eş, mazerete bağlı yer değiştirme döneminde aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilecek. İller arasında isteğe bağlı ataması yapılan eş, aynı atama döneminde ayrıldığı ile aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme başvurusunda bulunamayacak.

KAÇ KURUM TERCİH EDEBİLECEОİZ?

İller arası yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmenler, aynı ya da farklı illerden en çok 40 eğitim kurumunu tercih edebilecek.

41. SEÇENEK NE DEMEK?

40 tercihten sonra öğretmenlere, tercihleri dışında 41. seçenek olarak bir ili daha tercih etme hakkı verilecek. Ancak 40 eğitim kurumu tercihi tamamlanmadan 41. seçenek işaretlenemeyecek. Bunlardan 41. seçeneği işaretleyenler, yalnızca tercih ettiği ildeki boş kalan kontenjanlara hizmet puanı üstünlüğü esasına göre bilgisayar kurasıyla atanacak. 

HİZMET PUANI HESABINDA DİKKATE ALINACAK TARİH NEDİR?

Yer değişikliği başvurusunda bulunan öğretmenlerin hizmet puanları, 16 Haziran 2015 tarihi dikkate alınarak, belirlenecek. 

İL İÇİ YER DEĞžİŞžTİRME HAKKINDAN KİM YARARLANABİLECEK?

Zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan, zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar veya bu yükümlülükten muaf tutulan öğretmenler ile sağlık ve eş durumu mazereti sebebiyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecek öğretmenlerden 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içinde yer değiştirme isteğinde de bulunabilecek.

Ayrıca zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden, 1, 2 ve 3'üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında adaylık dahil 3 yıl görev yapanlar, 4, 5 ve 6'ncı hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapanlardan bulundukları eğitim kurumunda 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar istemeleri halinde, il içinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitimkurumlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.

İL İÇİ YER DEĞžİŞžTİRME BAޞVURULARI İÇİN TARİH NEDİR?

İl içi yer değiştirme başvuruları 20-26 Mayıs tarihleri arasında alınacak; atamalar valiliklerce 29 Mayıs'a kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri 15 Haziran'dan itibaren başlatılacak.

Fotoğraf: Uğur Dershanesi

 

12-08-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş