Arama sonuçları

Hekimler yine rekor kırdı: Yurtdışı için başvuran sayısı ne oldu?

Hekimler yine rekor kırdı: Yurtdışı için başvuran sayısı ne oldu?

Türk Tabipleri Birliği (TTB), sağlık çalışanlarının yurt dışında çalışabilmesi için “iyi hal belgesi” aylık başvuru sayısının ağustosta yeni bir rekorla 281 olduğunu açıkladı
TTB’nin Twitter paylaşımına göre başvurular 2022’nin sadece ilk yedi ayında 1683’e ulaştı. Bu, belgelerin 2021 toplam sayısı 1405’i geçtiğini gösteriyor.

YURTDIŞINA GÖÇ SÜRÜYOR

Paylaşımda şunlar yazıldı: “Hekimlerin ağır ve güvensiz çalışma şartları nedeniyle yurtdışına göçü artarak sürüyor. Sağlıklı bir gelecek için mücadeleye devam!” Diken’de yer alan habere göre son dönemde çok sayıda hekim çalışma şartlarının ağırlığı nedeniyle kamudan istifa ederken, birçok genç hekimse yurt dışında iş bulmak için belge topluyor.

VARSIN GİDERLERSE GİTSİNLER 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 8 Mart’ta Beştepe’deki konuşmasında sözü doktorlara getirerek şunları söylemişti: “Doktorlar az para aldığı için ayrılıyorlar. Samimi konuşuyorum. Dost acı söyler. Bu hastaneleri inşa eden biziz. Doktorları okutan yetiştiren devlet değil mi? Bu devlet sizi okuttu, yetiştirdi. Az para veriyormuşuz. Sordum en az alan ne alıyordur 8-9 bin, en çok alan ne alıyordur 25 bin civarında.  Buna rağmen özel sektör daha büyük paralar verdiği için kaçıp gidiyorlarmış. Açık konuşuyorum, varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteleri yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Bunlarla yola devam ederiz. Daha da ileriye gidiyorum. Gerekirse yurt dışından ülkemize dönmek isteyenleri süratle buraya davet eder, istihdam ederiz. Buralar boş kalmaz merak etmeyin. Asistan doktorlarımızla yola devam ederiz. Doktorluk gibi aziz bir mesleği sadece paraya bina etmek, dayamak herhalde pek de insanı değildir.”
Hekimlerse sosyal medyada kampanya başlatmış, “Gidecek olan hekimler değil” demişti.

03-09-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş