Arama sonuçları

Her dershane öğretmeni atanamayacak

Her dershane öğretmeni atanamayacak

Dershanelerin kapatılması kararı alındıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 6 yılını sigortalı olarak dolduran öğretmenlerin atamalarının yapılacağını açıklamıştı. Ancak tüm dershane öğretmenlerinin atanamayacağı ortaya çıktı. Bu öğretmenler bakanlığın belirlediği hizmet bölgelerindeki kurumların boş kadrolarındaki ihtiyaçları dikkate alınarak atanacak.

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde 1 Eylül 2015'te kapanacak dershaneler ile öğrenci etüt eğitim merkezlerinde çalışan öğretmenlerin de nasıl atanacağı belirlendi.

İşte dershane öğretmenlerinin nasıl atanacağına ilişkin sorularınızın yanıtları:

KİMLERİN BAޞVURU HAKKI VAR?

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık, emeklilik veya mallulük aylığı almayanlar ve sigorta primi 1 Ocak 2014 itibari ile en az 6 yıl olanlar başvurabilecek.

BAޞVURU TARİHİ BELLİ Mİ?

Başvurular 1 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Öğretmenlerin nasıl başvuracağı başvuru süresi içinde duyurulacak. Ancak 22-24 Haziran tarihleri arasında ön başvuru alınacak.

ATAMANIN HANGİ İLLERDEKİ OKULLARA YAPILACAОI BELLİ Mİ?

Hayır belli değil. Atama yapılacak boş kadrolar temmuz ve ağustos aylarında yayımlanacak duyuruda yer alacak.

TÜM ÖОRETMENLER ATANABİLECEK Mİ?

MEB, açıklayacağı hizmet bölgelerindeki boş kadrolara öğretmen atayacağı için 6 yıl sigortalı çalışan tüm dershane öğretmenleri atanamayacak.

YAZILI SINAV OLACAK MI?

Hayır yazılı sınav ya da KPSS zorunluğu yok  ama sözlü sınav var.

SÖZLÜ SINAVI KİM YAPACAK

Bu sınav da merkezi olarak yapılmayacak. Sözlü sınav komisyonu illerde kurulacak. Bu komisyan il millî eğitim müdürü veya görevlendireceği bir il millî eğitim müdür yardımcısının başkanlığında, il millî eğitim müdürünce belirlenecek iki ilçe millî eğitim müdürü ile il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinden birer şube müdüründen oluşacak. 5 kişiden oluşan bu komisyon  sözlü sınav sorularını hazırlayacak veya hazırlatacak, sözlü sınav yapıp değerlendirecek. Sınava katılan adayların sınav sonuçlarını duyuracak. Sınava ilişkin itirazları sonuçlandıracak.

SÖZLÜ SINAV KONULARI BELLİ OLDU MU?

Evet. Buna göre öğretmenlere özel alan bilgisi, pedagojik formasyon, genel kültür, genel yetenek, eğitim yönetimi ve eğitim sistemi ile ilgili temel bilgiler sorulacak. Özel alan bilgisi yüzde 35, pedagojik formasyon yüzde 35, genel kültür yüzde 10, genel yetenek yüzde 10, eğitim yönetimi ve eğitim sistemi ile ilgili temel bilimler de yüzde 10 etkili olacak ve sınavın değerlendirmesi 100 üzerinden yapılacak.

SÖZLÜ SINAVDAN KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYOR?

Sözlü sınavda en az 70 puan alan dershane öğretmenleri başarılı sayılacak. Başarısız olan adaylar ise sınav sonuçlarının duyurulduğu tarihten itibaren en geç 5 gün içinde il milli eğitim müdürlüğü aracılığı ile komisyona itiraz edebilecek.

KAZANANLAR NASIL ATANACAK?

Başarılı olan adaylar ise yapılan itirazların sonuçlanması ile en geç 10 gün içinde tercihleri ve puan üstünüğü de dikkate alınarak atanacak.

NE ZAMAN TAYİN İSTENEBİLECEK?

Sağlık özürleri hariç olmak üzere 4 yıl boyunca başka bir yere atama isteyemeyecek.

Fotoğraf: Uğur Dershanesi

20-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş