Arama sonuçları

Hollanda, Türkiye'de üniversite kazan istiyor

Hollanda, Türkiye'de üniversite kazan istiyor

Hollanda üniversitelerine başvurmak istiyorsanız önce Türkiye'de bir bölüme yerleşmeniz gerekiyor. Ancak bu koşulu yerine getirdikten sonra başvuru işlemine başlayabilirsiniz. Hollanda üniversitelerinde nasıl okuyabileceğinize ilişkin sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

YGS VE LYS SONUÇLARI ARANIYOR MU?

Evet. Üstelik başvuru yapabilmeniz için önce Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girip barajı aşmanız, Hollanda’da okumak istediğiniz ya da buna yakın bir bölüme yerleşmeniz gerekiyor. Birçok üniversite bu şartı arıyor. Hatta University of Amsterdam gibi dünya sıralamalarında da yer alan bazı üniversiteleri kazandığınız bu bölümde bir yıl okumanız şartını da getirebiliyor.

LİSE NOTLARI ÖNEMLİ Mİ?

Hollanda üniversiteleri için iyi bir derece ile mezun olmak kadar lisede aldığınız dersler de önemli. Örneğin teoloji ve filoloji okuyacaklardan Latince ve Yunanca, mühendislik isteyenlerden matematik ve fizik derslerini alıp almadıklarına bakıyorlar. İktisat, işletme gibi bölümlere başvuracaksanız da mutlaka matematik dersi almış olmalısınız.

İNGİLİZCE PROGRAMLAR VAR MI?

Hollanda'daki 13 araştırma, 39 uygulama üniversitesinde İngilizce 232 lisans, 870 master, 54 doktora programı bulunuyor.

İNGİLİZCE DİL YETERLİLİĞžİ İSTENİYOR MU?

İngilizce lisans programları için IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavların sonuçları isteniyor.

İNGİLİZCE HAZIRLIK OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Bazı üniversitelerde İngilize hazırlık programları var ama bunlara katılmak için de orta seviyede bir İngilizce bildiğinizi ispatlamanız şart.

YILLIK ÖОRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?

Öğrenim ücretleri Avrupa Birliği ülkelerini dışından gelen öğrenciler için lisans programlarında 6 bin ile 12 bin, master programlarında 8 bin ile 20 bin Euro arasında değişiyor.

AYLIK YAޞAM MALİYETLERİ NEDİR?

Aylık yaşam maliyetleri seçilen kente göre değişiyor ama ortalama 600 ila 1000 Euro arasında değişiyor. Yurt ücretleri için ayda 300 ile 600, ev kirası için 400 ile 750 Euro arasında.

EN POPÜLER PROGRAMLAR NEDİR?

Türk öğrencilerin ekonomi, mühendislik, davranış, sosyal bilimler ile dil ve kültür programlarını tercih ediyor. Amsterdam, Groningen, Maastricht, Eindhoven, Tilburg, Leiden, Utrecht ise en fazla tercih edilen kentler.

OKURKEN ÇALIޞMA İZNİ VERİYOR MU?

Yabancı öğrenciler akademik dönemde haftada 10 saat, tatillerde full time çalışabiliyor.

HOLLANDA'DA ÇOK TÜRK ÖОRENCİ VAR MI?

Hollanda'da açıköğretim hariç yaklaşık 667 bin öğrenci üniversitede okuyor. Bu öğrencilerin 80 binden fazlasını yabancı öğrenciler oluşturuyor. Türk öğrenci sayısı da yaklaşık 1400.

01-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş