Arama sonuçları

İkisi kapıyı açtı, 4 Fransız lisesi daha ‘geçecek’

İkisi kapıyı açtı, 4 Fransız lisesi daha ‘geçecek’

İkisi kapıyı açtı, 4 Fransız lisesi daha ‘geçecek’. Yabancı özel liseler öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanıyla alıyor. Kendi taban puanlarını açıklayan bu liselere, LGS puanları tutan veliler çocuklarını önce ön kayıt-sonra kesin kayıt yoluyla kaydettiriyor.

Ancak Fransız liseleri için durum daha farklı. Bu liseler kendi mezunlarının kurdukları ortaokullardaki öğrenciler için “özel kontenjan” ile kayıt yolunu açıyor. Geçen yıl 2 lise bu yolla LGS dışında öğrenci aldı. Bu yıl da 4 lise daha bu yöntemi kullanmak için yönetmelik değişikliği yaptı. Bu liseler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) onay bekliyor.

İKİSİ KAPIYI AÇTI, 4 FRANSIZ LİSESİ DAHA ‘GEÇECEK’

Türkiye’de yabancı özel lise statüsünde 6 lise bulunuyor. Bu liselerden 5’i İstanbul’da. Bunlar Saint Joseph, Notre Dame de Sion, Saint Benoît, Sainte-Pulchérie ve Saint Michel Fransız liseleri. Liselerden biri de İzmir’de; Saint Joseph Fransız Lisesi.

İşte bu liselerden 2’si Sainte-Pulchérie ile Notre Dame de Sion Fransız liseleri geçen yıl yönetmeliklerinde değişiklik yaparak, Fransızca eğitim veren ortaokullardan mezun öğrenciler için ayrı kontenjan ayırdı. Buna göre de Yeni nesil 2000, Neslin Değişen Sesi ile Küçük Prens ortaokullarından mezun öğrenciler “taban puan” şartı aranmadan bu liselere kayıt yaptırma hakkı kazandı.

KENDİ MEZUNLARININ OKULLARINA AYRICALIK

Bu okullardan Yeni Nesil 2000 Sainte Pulchérie, Neslin Değişen Sesi Notre Dame de Sion, Küçük Prens de Saint Joseph Fransız liseleri mezunlarının kurduğu vakıflar tarafından açılan Fransızca eğitim veren okullar. İşte LGS puanıyla öğrenci alan yabancı lise statüsündeki Fransız liseleri bu okulların öğrencilerine ayrıcalık tanıyor.

LGS PUANI HESAPLANMIŞ ÖĞRENCİLER

Bir okul yöneticisi uygulamayı şu sözlerle anlattı: “Merkezi sınava yani LGS’ye girme şartı var. LGS puanı hesaplanmış öğrencilerden Yeni nesil 2000, NDS ve Küçük Prens ortaokullarından mezun olan öğrencilere ayrıca Türkçe ve Fransızca derslerinden yeterlilik sınavı yapıyoruz. Bu sınavda 100 üzerinden 70 alan öğrenciler taban puan şartı aranmaksızın sıralanıyor. Belirlenen kontenjan dahilinde de direkt 9. sınıfa kaydediliyor. Geçen yıl 10’ar kontenjan ayırmıştık. Bu yıl da aynı kontenjan ayrılacak.”

TABAN PUAN GEÇERLİ OLSAYDI?

Peki mezunların kurduğu bu liselerden mezun öğrenciler bu uygulama olmasaydı LGS puanlarıyla bu liselere yerleşebilecek miydi? Fransız okulundan bir yönetici bu soruyu, “Hayır” diye yanıtlıyor.

4 LİSE DAHA YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ YAPTI

İki lisenin yanı sıra bu yıl da 4 lise aynı yöntemle öğrenci almak için yönetmeliklerinde değişiklik yaptı. Yönetmelikler şu anda bakanlıkta onay için bekliyor. Onayın ardından Saint Joseph, İzmir Saint Joseph, Saint Benoît ve Saint Michel Fransız liseleri de taban puan şartı aramadan 3 ortaokuldan mezun olan öğrencilere kontenjan ayırarak, geçiş hakkı verecek.

AYRICALIK OLMUYOR MU?

Peki bu uygulama doğru mu? Bir yanda sınava giren ve taban puan tutturan öğrenciler varken, diğer yanda 3 Fransız lisesi mezunlarının kurduğu okulların mezunlarına “taban puansız” yerleşme hakkı verilmesi eşitlik ilkesine uygun mu?

Madem böyle bir uygulama yapılacak, doğru olan sadece Fransız liselerinin mezunlarının kurduğu vakıflar tarafından açılan bu 3 okulun öğrencilerine bu hakkı tanımak yerine Fransızca bilen ya da Fransızca eğitim alan tüm öğrencilere aynı fırsatın verilmesi. Sadece kendi ortaokullarına bu hakkı tanımak bu okullara hem talebi artırır, hem de ‘ücretlerini.’

DİĞER LİSELERE DE YAYILIR MI?

Fransız liselerine bu okullardan gelecek öğrenciler için kontenjan açılmasıyla birlikte Alman, Avusturya, Amerikan liselerinin kurdukları vakıflardan mezun olan öğrencileri ile velileri de aynı hakkı talep etme yolu açılmış olacak.

 Ama bu karar diğer okullar için de nasıl bir yol açacak göreceğiz.

 

02-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş