Arama sonuçları

İlk ders zili yarın çalacak

İlk ders zili yarın çalacak

Yaz tatilinin ardından 17 milyonun üzerinde öğrenci ve yaklaşık 1 milyon öğretmen, yeni eğitim-öğretim yılına yarın çalacak ilk ders ziliyle başlayacak. Eğitim-öğretim maratonu, 8 Haziran 2018 Cuma sona erecek. 2017-2018 eğitim öğretim yılında, resmi ve özel okullarda yaklaşık 17 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen ders başı yapacak.

Yarın başlayacak yeni eğitim ve öğretim yılı birinci kanaat dönemi 19 Ocak 2018'de sona erecek. Yarıyıl tatili, 22 Ocak-2 Şubat tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayacak ve 8 Haziran 2018'de tamamlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca öğrenci ve mezunlar için ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarının birinci dönem öğrenci başvuruları, 18-24 Eylül 2017'de, ikinci dönem başvuruları 7-18 Şubat 2018'de, üçüncü dönem başvuruları ise 18-24 Haziran 2018'de alınacak. Birinci dönem kursları, 2 Ekim 2017'de, ikinci dönem kursları 3 Mart 2018'de, yaz kursları da 2 Temmuz 2018'de başlayacak. 

YENİ MÜFERDAT UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Bu yıl 1, 5 ve 9. sınıflara başlayacak öğrenciler, güncellenen müfredatla eğitim alacak. MEB, Atatürk’e ilişkin konuların daraltılması, evrim ünitesinin çıkartılması ve cihadın eklenmesi ile tartışılan yeni müfredatta bakanlık yeni eğitim-öğretim dönemine yetişen birçok derste yeni program ve eğitim öğretim materyalini kullanma kararı aldı.

TEOG KALDIRILIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG ile ilgili yaptığı “Ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik?” sözlerinin ardından dün geceden bu yana sürekli ne olacağını anlamaya çalışan özellikle de bu yıl önümüzdeki 29-30 Kasım'da yapılacak TEOG sınavlarına girecek 1.2 milyon öğrencinin ailesi panik halinde. TEOG’un kaldırılıp kaldırılmayacağını, yerine hangi sistemin getirileceğini soruyor ve bunlara yanıt arıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada TEOG’un kaldırılacağını ve her lisenin sınavının ayrı olacağını belirttiği açıklamada “Gidecekleri liselere yönelik, gidecekleri liselerde yapılacak hazırlıklarla atılacak adımlardır. Bu liseler, özellikle milli eğitimin kontrolü altında yapılacak imtihanlarla, bir fen lisesine mi gidecek, düz liseden Anadolu lisesine mi gidecek, bu liseler kendi imtihanları kendi yapar. Bu sorular MEB tarafından hazırlanır. Ama o sınavlar yapılırken MEB’in kontrolü altında yapılır. Çocuklarımız TEOG denen, ciddi manada sıkıştıran ve paraların akıtıldığı bu süreçten inşallah çocuklarımızı kurtarırız diyorum" ifadelerini kullandı.

 

17-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş