Arama sonuçları

İlk YÖKDİL Sınavı bugün

İlk YÖKDİL Sınavı bugün

Mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) yanında fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler ile sağlık alanlarında, adayların yeterliliğini belirlemeye yönelik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı bugün yapıldı. YÖK tarafından geçtiğimiz Ocak ayında, bu yıl ilk kez uygulanmaya başlanacağı ve 5 Mart’ta yapılacağı duyurulan sınavın geçtiğimiz günlerde kapsamının genişletildiği duyrulmuştu. Buna göre uzmanlık eğitimine giriş sınavları TUS, DUS, YDUS'ta geçerli olabilmesi için Sağlık Bakanlığınca mevzuat değişikliği çalışmaları yapıldı.

35 sınav merkezinde saat 09.30'da başlayacak sınavın soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlandı. Sınav organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirildi.

Sınavda adaylara, çoktan seçmeli ve beş cevap şıklı 80 soru soruldu ve 180 dakika süre verildi.

92 BİN 904 BAŞVURU YAPILDI

İlgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS'de uygulandığı gibi adayların sınavda, doktora başvuru süreci için en az 55, doçentlik başvuru süreci için ise en az 65 puan alması gerekecek. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak sınav, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilerek, yılda iki kez düzenlenecek.

Öte yandan mevcut YDS devam edecek, adaylar her iki sınava da girebilecek ve her iki sınavın da eşit geçerliliği olacak. YÖKDİL Sınavı'na toplam 92 bin 904 başvuru yapıldı.

EKSİK VE HATALI BİLGİ İPTAL NEDENİ
Sınavın uygulanmasında ve sonuçların değerlendirilmesinde aday tarafından verilen bilgiler esas alınacağından, adayın başvuru esnasında verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlık sebebiyle doğacak sonuçlardan aday sorumlu olacak. Adaylar, beyan ettikleri bütün bilgilerinden sorumludurlar. Bir adayın beyanının gerçeğe uymadığı belirlenirse aradan geçen süreye bakılmaksızın bu sınavdan elde ettiği tüm haklarını aday kaybedecek. Eksik veya yanlış bilgilerden adayların yararına doğacak sonuçlar geçersiz sayılır, zararına olacak sonuçlar düzeltilmez. Adayın, verdiği bilgilerdeki eksiklik veya yanlışlıktan doğacak sonuçlarla ilgili itirazları dikkate alınmaz. Kılavuzda belirtilen kurallara uymayanların da sınavları geçersiz sayılacak.

SINAV EVRAKLARI 2 YIL SAKLANACAK
Sınav evrakı (soru kitapçıkları, cevap kâğıtları ve sınav tutanakları) 2 (iki) yıl sonra imha edilir. Her türlü sınav evrakının aslı veya sureti, yargı organlarının aksi kararları olmadıkça, aday dâhil hiçbir kişi ya da kuruma gösterilmez ve verilmez. Sınavla ilgili olarak alınan yeni kararlar ve değişiklikler yokdil.yok.gov.tr üzerinden duyurulacak.

YANLIŞ CEVAP DOĞRUYU ETKİLEMEYECEK 
Sınavda yanlış cevapların etkisi olmayacak. Yani 4 yanlış bir doğruyu götürmeyecek.

İPTAL SORU DOĞRU YAPMIŞ KABUL EDİLECEK
Sınavda iptal edilen soru tüm adaylar tarafından doğru yapmış kabul edilecek. Oysa ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda iptal edilen soru olursa sorular kalanlar üzerinden değerlendiriliyordu. 

05-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş