Arama sonuçları

İlk yüzde 2'deki öğrencilerin tercihleri ne oldu?

İlk yüzde 2'deki öğrencilerin tercihleri ne oldu?

İlk yüzde 2'deki öğrencilerin tercihleri ne oldu? Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) tercihleri 24 Temmuz'da son buluyor. Aileler bu kez tercih sürecine girdi. Başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alan aralarında bazı özel okulların da yer aldığı liselere yerleştirmeler puan üstünlüğüne göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi yapılacak. 

Aileler tercih listelerine 25 okul yazabilecek. Bu okulları seçerken il, ilçe ve okul türü sınırlaması olmayacak. Tercihlerinizde puanı değil, yüzdelik dilimi kullanacaksınız. Yüzdelik dilimin yüzde 50 üstüne çıkılması, yüzde 100 kadar da altına inilmesi öneriliyor. 

İLK YÜZDE 2'DEKİ ÖĞRENCİLER 

MEB verilerine göre geçen yıl yüzde 2'lik dilimde yer alan ve devlet okullarını tercih eden öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği okullara gelince; öğrencilerin yüzde 62'sinin tercihi fen liseleri oldu. Bu öğrencilerin tercihlerinde ikinci sırada yüzde 34.6 oranı ile Anadolu liseleri yer alıyor. Fen liselerinin Türkiye genelinde YEP ortalamaları incelendiğinde bu puanının ortalama 469.88 olduğu dikkat çekiyor. Yüzdelik 2'de yer alan öğrencilerin yüzde 9.4'ünün tercihi devlet, yüzde 0.6'sının ise özel okullar oldu.

ŞAMPİYONLAR HANGİ OKULLARI TERCİH ETTİ?

Geçen yıl Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) 500 olan öğrenci sayısı 59 oldu. Bu öğrencilerin 33'ü devlet okulların tercih ederken 26'sı da özel okullara gitti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerinden yararlanarak hazırladığımız listeye göre işte devlet liselerini tercih eden 33 öğrencinin kaçı hangi okulları tercih etti ve yerleşti.

Galatasaray Lisesi: 12
İstanbul (Erkek) Lisesi. 8
Ankara Fen Lisesi: 4
İzmir Fen Lisesi: 3
Samsun G.Z. Yıldırım Fen Lisesi: 1
Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi: 1
Nevşehir H.A. İncekara Fen L: 1
Eskişehir Fatih Fen Lisesi: 1
Atakum Anadolu İHL: 1

15-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş