Arama sonuçları

İngiltere’de master bir yılda tamamlanıyor

İngiltere’de master bir yılda tamamlanıyor

İngiltere’de master eğitiminin süresinin bir yıl olması öğrenciler tarafından “ekonomik”  bulunuyor. Bu yüzden de Pound yükselse bile birçok aile çocuğunu ABD yerine iki yıl değil, bir yıl okuyacağı bu ülkeye yollamayı tercih ediyor.

İngiltere’de master eğitimi ile ilgili sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Koordinatörü Olcay Erten yanıtladı:

MASTER PROGRAMLARI NE ZAMAN BAޞLIYOR?

Programlar Eylül ayında başlıyor. Ocak başlangıçlı programlar da var ama bu durum ağırlıklı olarak yoğun talep gören işletme bazı mühendislik dalları gibi programlar için geçerli. Son başvuru tarihleri başvurulan üniversiteye ve programa göre değişebilir ancak erken başvurunun İngiltere’de master için avantaj olduğu söylenebilir çünkü birçok üniversite kontenjanlar dolana kadar öğrenci almaya devam eder.

DİL YETERLİLİK SINAVLARI İSTENİYOR MU?

Öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini IELTS ile kanıtlamaları istenir. Bazı bölümlerde TOEFL da kabul edilir. Başvurular için bölüme göre İngiltere’de master eğitimi için 6.5 ile 7.5 arasında IELTS skoru isteniyor.  

BAޞVURUM SIRASINDA IELTS SONUCUM YOKSA NE OLUR?

Başvuru aşamasında henüz İngilizce yeterlilik sınavlarına girmemiş olsanız da yine de başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda üniversiteler ‘ޞartlı Kabul’ gönderir. 

NOT ORTALAMASI ÖNEMLİ Mİ?

Evet. İngilizce yeterlilik dışında not ortalaması da başvurular sırasında dikkate alınır. Not ortalaması yüksek olan öğrencilerin sıralamada daha iddialı üniversitelere girme şansı olur.

KABULDE BAޞKA NELER DİKKATE ALINIR?

Diploma notu ve dil yeterliliğinin yanı sıra öğrencilerin eğitim hayatları boyunca yapmış olduğu aktiviteler, okul kulüplerinde gösterdikleri çalışmalar, edindikleri sertifikalar, spor dallarındaki başarıları özetle öğrencinin okul dışında kalan vakitlerini nasıl geçirdiğini gösteren belgeler de master başvurularında dikkat edilen noktalardır.

İŞž DENEYİMİ ŞžART MI?

Bazı bölümlerin başvuru şartları arasında, diğer programlarda talep edilmeyen şartlar istenebilir. Örneğin MBA başvurularında en az iki yıllık iş deneyimi şartı aranır. Sanat ağırlıklı programlar için başvuran öğrencilerden portfolyo istenir.

YILLIK ÖОRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Master programlarının ücretleri başvurulan programa ve üniversiteye göre 7 bin 500 ile 14 bin Pound arasında değişir. İngiltere’de master eğitimi ücretinin daha yüksek olduğu üniversiteler de bulunuyor.

PRE MASTER NE DEMEK?

Not ortalaması yüksek olmayan ve almış olduğu lisans eğitiminden farklı bir alanda master programlarına başvurmayı düşünen öğrenciler için master eğitimi öncesi bir alternatif de Pre-Masters programlarıdır.  Pre-Masters programlarının süresi 3,6 ve 9 aydır. Öğrenciler Pre-Masters eğitimini üniversite ya da Kolej bünyesinde alabilir. Bu programda öğrenciler bazı temel dersler ile IELTS hazırlık dersleri alır. Program ücretleri öğrencinin kaç dönem eğitim alacağına ve hangi okulda bu eğitimi alacağına bağlı olarak değişir.

BURS BULMA ޞANSI VAR MI?

İngiltere’de üniversite öğrencileri için verilen burslar genelde yıllık eğitim ücretlerinin yüzde 10 ila yüzde 40’ını kapsar ve daha çok yüksek lisans ve doktora programlarını içerir. Vakıf, bilimsel araştırma kurumları yanında üniversiteler de burs veriyor. Kriter ise öğrencinin akademik başarısıdır.

28-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş