Arama sonuçları

İnönü de müfredattan çıktı

İnönü de müfredattan çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın askıya çıkardığı müfredat taslağındaki çağdaş Türk ve dünya tarihi dersi programında 2. Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin izlediği dış politika ve savaş sırasında Türkiye’de meydana gelen siyasi, ekonomik gelişmeler bölümünden, “İsmet İnönü” başlığı kaldırıldı. Çağdaş Türk ve dünya tarihi dersinin Soğuk Savaş Dönemi ünitesine, "Demokrat Parti döneminde Türkiye’de meydana gelen siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler" başlığıyla yeni bölüm dahil edildi.

Çağdaş Türk ve dünya tarihi dersinde 2. Dünya Savaşı konusuyla ilgili dikkat çekici değişiklikler yapıldı. Müfredatta, 2. Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin dış politikası ve savaş sırasında Türkiye’de meydana gelen siyasi, ekonomik gelişmeler bölümünden, İsmet İnönü başlığı kaldırıldı. 

GENELİNE BAKMAK GEREKİR
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin 13 Ocak’ta askıya çıkan yeni müfredat taslağını Twitter’da yorumladı. İşte Tekin’in açıklamaları: 
“Bilindiği üzere bir müfredat güncellemesini Cuma günü kamuoyu ile paylaştık. Ortak aklı bulma amaçlı iyi niyetli bir girişim kuşkusuz. Dolayısıyla aynı iyi niyet çerçevesinde ülkemizin geleceğine hizmet edecek katkıları bekliyoruz. Öncelikle müfredat sadece bir sınıf seviyesinde ve tek ders bazında değil bütün olarak değerlendirilmesi gereken bir konudur. Hazırladığımız müfredatları incelerken sadece bir sınıftaki tek bir derse bakılarak yorum yapmak hatalı ve eksik bir bakış olacaktır. Müfredat taslağımızın tamamında çocuklarımıza başta Atatürk olmak üzere bu ülkeye ve değerlerimize hakkıyla sahip çıkıp koruyacakları bir konsept öngörülmüştür. Herhangi bir değeri salt bir derse endeksleyerek vermek hem pedagojik açıdan ve hem de oluşturduğunuz konsept açısından uygun değildir. Atatürk ve onun çocuklarımıza ve gençliğimize emanet ettiği başta cumhuriyet, demokrasi ve bağımsızlık olmak üzere bu coğrafyaya vatan bilinciyle sahip çıkmayı temin edecek milli ve manevi bütün değerleri vermek bu müfredat taslağının en öncelikli parametrelerinden birisidir. Bu değerler bütün müfredatın içerisinde ayrıca kurgulanmıştır. Örneğin; 1. Sınıfta sadece Hayat bilgisi ya da Türkçe dersine bakarak bu değerlerin yeterli olmadığına hükmetmek doğru bir değerlendirme olmaz. Müfredatın tamamına bakmak gerekir. İlave olarak bu bir taslağın paylaşımıdır. İyiniyetli bütün katkılar çerçevesinde nihai halini alacaktır.”

16-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş