Arama sonuçları

İş Bankası'ndan çocuklara 10 yılda 12 milyonu aşkın kitap

İş Bankası'ndan çocuklara 10 yılda 12 milyonu aşkın kitap

İş Bankası'nın "Karneni Göster, Kitabını Al" kampanyasının 10. yılında çocuklara "Astronotlar Üşür Mü?-Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar Kitabı" hediye edilecek. Kampanyanın 10. yılında dağıtılacak 1 milyon kitapla birlikte çocuklara 10 yılda 12 milyonu aşkın kitap hediye edilmiş olacak.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, kampanyanın yeni kitabının tanıtım toplantısında, "Eğitim, kültür, sanat, çevre alanında üzerimize düşen sorumluluklarımızı hem uzun soluklu bir anlayışla hem sürdürülebilirliğine özen göstererek hem de yaygın mahiyette yerine getirmeye devam ediyoruz. Bunun güzel bir örneği olan 'Karneni Göster, Kitabını Al' kampanyasının, şimdiye kadar milyonlarca çocuğa ulaşmasından dolayı da gurur duyuyoruz" diye konuştu. Bali, çocukların özellikle kitap okuma alışkanlığı kazanması, hayal güçlerinin geliştirilmesi, merak duygularının uyandırılması, bilim ve akıl yolunda kişisel gelişimlerini sağlamalarının önemine işaret etti. İşte Bali’nin açıklamaları:

SORGULAYAN BİREYLER OLMANIN YOLU OKUMAK: Sorgulayan ve araştıran bir birey olmanın yolunun da okumak olduğunu vurgulayan Bali, "2008 yılında başlattığımız bu projeyi başarıyla bugüne kadar getirdik. O dönemden bu yana her eğitim döneminin son ders zili çaldığında çocuklarımıza hediye kitaplarını şubelerimiz aracılığıyla dağıtıyoruz. Bu yıl da aynı şekilde 9 Haziran Cuma günü karnelerini alan çocuklarımızı şubelerimize bekliyoruz." dedi.

OKUMA ALIŞKANLIĞIMIZI GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR: Yaklaşık 80 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 30'a yakın bölümünün çocuk nüfusundan oluştuğunu, dolayısıyla Türkiye'nin hala genç nüfus vasfını koruyan ülke olduğunu ifade eden Bali, bu yönüyle bakıldığında genç nüfus yoğunluğunun ülke olarak eğitime, bilime, araştırmaya daha fazla önem vermeyi zorunlu kıldığını söyledi.

BOŞ ZAMANLAR TELEVİZYONA AYRILIYOR: Adnan Bali, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki fertlerin bir günde sosyal yaşam, eğlence, spor, hobi, oyun ve kitle iletişim araçları gibi faaliyetlere ne kadar zaman ayırdığına ilişkin Zaman Kullanımı Araştırması'na göre, bu bireylerin boş zamanlarının ortalama yüzde 46'sını televizyon izlemeye ayırdığına dikkati çekti. Ama nereden bakarsanız bakın, okumaya ayrılan süre olan yüzde 3,2 ile kıyasladığınızda çarpıcı bir istatistik... Okuma alışkanlığını geliştirmemiz gerektiği çok açık. İşte böyle bir tabloda, Türkiye İş Bankası olarak, çocuklarımıza kitap okuma zevkini aşılamak ve okuma alışkanlığını küçük yaşlarda edinmelerine katkıda bulunmak amacıyla 10 yılda 12 milyonu aşkın kitabı çocuklarla buluşturmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

YURTDIŞINDA DA DAĞITILACAK
İş Bankası, kampanya kapsamında son okul zilinin çalmasının ardından yaz tatiline girecek olan 1 milyonu aşkın ilk ve orta öğretim öğrencisine kitap armağan edecek. Öğrenciler, hediye kitaplarını İş Bankası şubelerinden alabilecek. Kampanya çerçevesinde kitap hediyesi, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İsviçre, KKTC, Kosova, Bahreyn ve Rusya olmak üzere 12 ülkedeki İş Bankası şubelerinden de yapılacak.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN BRAILLE ALFABESİYLE DE BASILACAK
İş Bankası, Karneni Göster Kitabını Al kampanyasıyla çocuklara 2008'de "Alice Harikalar Diyarında", 2009'da "Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler", 2010'da "Yazarlarımızdan Öyküler", 2011'de "Halime Kaptan" ve "Küçük Mavi Gezegen", 2012'de "Sait Faik'ten Çocuklara Hikayeler", 2013'te "Aziz Nesin'den Çocuklara En Güzel Öyküler", 2014'te "Yazarlarımızdan Öyküler", 2015'te "Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk" ve "Depremden Korkmuyorum-Nasıl Korunacağımı Biliyorum", 2016'da "Mars'a Nasıl Giderim?-Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar Kitabı" kitaplarını dağıtmıştı.
İhtiyaç sahibi daha çok çocuğa ulaşabilmek için, Yatılı Bölge Okulları, Sevgi Evleri, Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevleri ile Çocuk Eğitimevleri'ndeki çocuklara da "Astronotlar Üşür Mü?-Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar Kitabı" hediye edecek.
Hediye kitaplar, görme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü okulların kütüphanelerine gönderilmek üzere Braille alfabesiyle de basılacak.

24-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş