Arama sonuçları

Işıklı öğrenciler, Atatürk’ü Selanik’te doğduğu evinde andı

Işıklı öğrenciler, Atatürk’ü Selanik’te doğduğu evinde andı

Işıklı öğrenciler, Atatürk’ü Selanik’te doğduğu evinde andı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 81. Yıldönümünde Selanik’te doğduğu evde anıldı. Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi bugün Atatürk, Yunanistan’da Selanik’te doğduğu evde de törenle anıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelenler Atamızı “Doğduğun yer, doyduğumuz yerdir” diyerek, Selanik Başkansolosluğu Atatürk Evi’nde de toplandı. Atatürk’ün doğduğu, ilk adımlarını attığı, koşturduğu, altında dinlendiği nar ağacının da bulunduğu evinin bahçesi bu kez "Atam İzindeyiz" diyen öğrencilerle doldu. Bahçe yetersiz kalınca yüzlerce kişi de dışarıya kurulan sinevizyondan törenleri izledi.

IŞIKLI ÖĞRENCİLER ATATÜRK'Ü SELANİK'TE DOĞDUĞU EVİNDE ANDI

FMV Işık Okulları'nın dört kampusundan 117 beşinci sınıf öğrencisi de öğretmenleri ve yöneticileri ile birlikte Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 81. yılında Selanik’te  doğduğu evde andı.

Işıklı öğrenciler ve 19 öğretmen, Ata’nın doğduğu evde " Mustafa’m Ata’m" adlı şiir ve müzik korosuyla Sen Benim Hep Yanımdasın, Ey Özgürlük, Eğil Salkım Söğüt Eğil, 10. Yıl Marşı gibi eserleri de seslendirdi.

1934 yılında Atatürk’ün onayı ile Işık adını alan FMV Işık Okulları, öğrenci ve öğretmenleri ile 10 Kasım’da Atatürk’ün Selanik’teki evini 2002 yılından itibaren her 10 Kasım’da ziyaret ediyod ve ve anma töreni düzenliyor.

Atatürk’ün yaşamdan ayrıldığı saat olan 09.05'te saygı duruşuna geçen öğrenciler, "Mustafa’m Ata’m" sunumuyla törene devam etti.

81 YILDIR DİNMEYEN ÖZLEM

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden törende hem bahçede hem sokakta bekleyenler "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" dedi.

Törende FMV Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Sezerman şöyle konuştu:

“Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları olarak 17 senedir her 10 Kasım’da öğrencilerimizle Ata’mızı Selanik’te doğduğu evde anıyoruz. Bu yıl 18’nci kez buradayız. Selanik'in Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu şehir olması dışında bizim için bir önemi daha var. Okullarımızın temeli de Selanik’te yaşayan Türk ailelerin okul arayışlarıyla burada atıldı. Kuruluşumuzun 50. yılında Ata’mızın onayıyla "Işık" adını aldık. Onun izinde, ilke ve devrimlerinin ışığında, gelecek nesilleri eğitimle aydınlatmaya ve önce iyi insanlar yetiştirmek için çalışmaya tüm gücümüzle devam ediyoruz.”

Törene Sezerman'ın yanı sıra Feyziye Mektepleri Vakfı CEO’su Koray Tulgar,  FMV Yönetim Kurulu üyesi Hülya Neşe Çubukçu, FMV Işık Okulları Eğitim Koordinatörü ve Kurucu temsilcisi Müge Yalım Alphan, FMV Işık Okulları Ayazağa Işık İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Sema Tekdoğan, FMV Işık Okulları Nişantaşı Işık İlkokulu-Ortaokulu Müdürü  Gülbahar Tunç, FMV Işık Okulları Ispartakule Işık İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Noyan Bingöl, FMV Işık Okulları Erenköy Işık İlkokulu-Ortaokulu Müdürü Gülay Erol ile öğretmenler katıldı.

Ata’nın doğup büyüdüğü evin yanı sıra çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği, okula gittiği Selanik’i de gezen Işıklılar, 1885’te Feyz-i Sıbyan adıyla Selanik’te kurulan Işık Okulları’nın o dönemdeki ilk binasının yer aldığı bölgeyi de ziyaret etti.

 

 

 

-

-

 

10-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş