Arama sonuçları

İskoçya’da erkek çocuklar için yatılı eğitim

İskoçya’da erkek çocuklar için yatılı eğitim

İskoçya’da erkek çocuklar için yatılı eğitim. İskoçya’da Edinburg şehir merkezine birkaç dakika uzaklıkta 100 bin dönümlük bir park alanına kurulu Merchiston School'un kökleri 185 yıl öncesine uzanıyor.

İSKOÇYA'DA ERKEK ÇOCUKLAR İÇİN YATILI EĞİTİM

7-18 yaşları arasındaki erkek çocuklarına yatılı eğitim veren Merchiston Castle School’da 450 öğrenci öğrenim görüyor. Öğrencilerin yüzde 20’si uluslararası öğrenci.  Öğrencilerin yüzde 65’ini ise yatılı öğrenciler oluşturuyor.

Orkestra ve caz grubuna katılma imkanı sunan okulun müzik alanında köklü bir geçmişi bulunuyor. Öğrencileri sporda İskoç ulusal madalyalarına da sahip.

BURS İÇİN TEK KOŞUL AKADEMİK BAŞARI DEĞİL

Öğrencilerine yüzde 100’e varan oranlarda burs veren okuldan burs almanın kriterleri arasında yalnızca akademik başarı ve ailesinin ekonomik durumuna bağlı değil.  Aynı zamanda sanat ve spor başarıları da burs almayı sağlıyor.

Merchiston Castle School'un yöneticileri okulları, eğitim sistemleri ve burs koşulları hakkında sorularımızı yanıtladı ve neden Türk ailelerinin kendilerini seçmeleri gerektiğini anlattı. İşte yöneticilerin sorularımıza verdiği yanıtlar:

OKULUN TARİHİ 1833 YILINA UZANIYOR

Merchiston Castle School ne zaman kuruldu? Coğrafi konumu hakkında da kısaca bir bilgi verebilir misiniz?

1833’de kurulan okulumuz Edinburgh şehir merkezine 15 dakikalık mesafede 100 dönümlük güzel bir park alanı üzerinde. İstanbul ve Türkiye'deki diğer havaalanlarına direkt uçuşlar sağlayan Edinburg Uluslararası Havaalanı’na da yine 15 dakikalık mesafede.

ÖĞRENCİNİN ÖZGÜVENİNİ GELİŞTİRMEYE DESTEK

Merchiston Castle School öğrencilerine ne tür etkinlikler ve olanaklar sunuyor?

Geleneksel değerlere dayalı kültür yapısıyla Merchiston, başkalarına saygı ve hoşgörünün yanı sıra öğrencinin özellikle özgüvenini geliştirmesine destek oluyor. Temel amacımız, öğrencilerin başta akademik alan olmak üzere kültürel, müzikal ve sportif alanlarda da mümkün olan en yüksek seviyeye ulaşmalarını sağlamak.

HERKESE GÖRE SPOR VAR

Merchiston, “herkese göre spor” ortamında mükemmelliğin peşinde koşmaktan gurur duyar. 2016-17 öğretim yılında 73 sporda, rakip takımlarla yarışan toplam 15 farklı takımımız vardı. Daha etkileyici olanı, 7-18 yaş arası tüm öğrencilerin yüzde 89'unun 2016-17 öğretim yılında kendi alanlarında okulu temsil etmesi oldu. Okulumuz atletizm, kriket, golf, rugby ve hedef atışı gibi birçok spor dalında ulusal ve uluslararası olarak temsil ediliyor; üstelik tenis, rugby ve havada hedef atışında İskoç ulusal madalyalarını kazandı. Okulun ayrıca özel Tenis ve Golf Akademileri var. Bunlardan Tenis Akademisi şu anda iki numaralı Dünya Tenis Okulu (LTA) olup, Golf Akademimiz de art arda üç yıl boyunca bir numaralı UK Junior Ranking Golf Okulu (ISGA) unvanını aldı.

OKULUN ORKESTRASI VE CAZ GRUBU BULUNUYOR

Okulumuzda ayrıca güçlü bir müzik geleneği de var. Öğrenciler okul orkestrasına veya caz grubuna katılabiliyor, birçok farklı enstrüman çalmayı öğrenebiliyor veya koroda şarkı söyleyebiliyor. Ayrıca, genellikle kardeş okullarla düzenli tiyatro eserleri sahnelenmekte. Sanat ve Tasarım Merkezimizde, gerek müfredat kapsamında gerekse boş zamanlarda öğrencilerin resim, çömlekçilik, metal işleri, ahşap işleri veya tasarım çalışmaları için olanaklar sağlanır. Bilgisayar ve elektronik dersleri müfredatta yer aldığı gibi öğrencilerin boş zamanlarında da katılabilecekleri derslerden. Aralarında satranç, münazara ve bilgisayar kulübü de olmak üzere çok sayıda kulübümüz var. Ek olarak, öğrencilerimizi sık sık tiyatrolara, konserlere ve sergilere götürüyoruz.

OKULUN AKADEMİK KADROSU NEDİR?

 

Bize akademik kadronuz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Müdürümüz Andrew Hunter. Kenya doğumlu ve Nairobi’de ilköğrenimini yaptıktan sonra lise için İngiltere’de Hertfordshire Koleji'ne gitti. Üniversite öğrenimini Manchester Üniversitesi'nde yapan Hunter ardından öğretmenliğe başladı. 1998’den bu yana Merchiston’da görevli. Evli ve üç çocuk babası. Gençliğinde kendisi de uluslararası bir öğrenci olduğu için bugün okulumuza gelen yabancı öğrencilerin karşılaşabileceklerini güçlükleri çok yakından biliyor.

Müdür Yardımcısı Alan Johnston, Edinburgh Üniversitesi mezunu. Bize önce 1992’de İspanyolca ve Fransızca öğretmeni olarak katıldı. Daha sonra yatılı öğrenciler sorumlusu oldu. Ders dışında spor koçu olarak aktif. 2014’den bu yana okulumuz yönetim kadrosunda.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 20’Sİ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ

Kaç öğrenciniz var, bunların kaçı uluslararası öğrenci? Türk öğrenciniz var mı?

Toplam öğrenci sayımız 450. Bunların yüzde 20’si uluslararası öğrenci ve yaklaşık yirmi değişik ülkeden geliyorlar. Şu anda okulda Türk öğrenci yok fakat 2002 ve 2017 yıllarında iki Türk öğrencimiz oldu.

SADECE ERKEK ÖĞRENCİ ALIYOR

 

Okulunuz kız erkek bütün öğrencilere açık mı?

Okulumuz sadece erkek öğrenci alıyor. Bence başarımız da erkeklere yönelik bir ortamın erkek çocuklar için en iyisi olduğuna dair inancımızdan kaynaklanıyor. Çünkü yaptığımız her şeyde önce kendimize “erkekler için en iyisi nedir?” sorusunu soruyoruz. Fakat hiçbir konuda tek tip modellemesi yapmıyoruz, erkekler bilime ve kız çocukları sanata yönelirler gibi. Koroya 130 erkek çocuğun katılmasıyla örneklenrirebileceğimiz faaliyetlerimiz böyle bir ayrım olmadığını çok açıkça ortaya koyuyor. Ayrıca, öğrencilerimizi kardeş kız okullarındaki öğrencilerle tanışmak üzere düzenli olarak zaman ayırmaya teşvik ediyoruz. Böylelikle, bir yandan müfredat üzerine odaklanırken bir yandan da ortak müfredat ve sosyal bağlar aracılığıyla arkadaşlık etme ve sosyalleşme fırsatlarına da sahip oluyorlar.

HANGİ YAŞ GRUBUNA EĞİTİM VERİYOR?

Öğrencilerinizin yaş/sınıf aralığı nedir?

Öğrencilerimiz 7 ila 18 yaş arasında. Sınıflara göre ayrımsa şu şekilde: 7-9 yaş grubu 4'üncü sınıf, 9-10 yaş grubu 5'inci sınıf,  10-11 yaş grubu 6'ıncı sınıf, 11-12 yaş grubu 7'inci sınıf, 12-13 yaş grubu 8'inci sınıf, 13-14 yaş grubu 9'uncu sınıf, 14-15 yaş grubu 10'uncu sınıf, 15-16 yaş grubu 11'inci sınıf, 16-17 yaş grubu 12'inci sınıf ve 17-18 yaş grubu 13'üncü sınıf.

HANGİ PROGRAMLAR YÜRÜTÜLÜYOR?

IB veya benzeri bir uluslararası program sunuyor musunuz?

Öğrencilerimizi  GCSE ve A-Level sınavlarına hazırlıyoruz. Ek olarak EAL dersleri de veriyoruz.

YATILI OLMAYAN ÖĞRENCİ ORANI YÜZDE 35

Yatılı eğitimin yanı sıra gündüz eğitiniz de var mı? Veliler çocuklarına bir ev kiralayabilir mi ya da çocuklar bir aile yanında kalabilirler mi?

Yatılı olmayan öğrenci sayısı toplam öğrenci sayısının yüzde 35’ini oluşturuyor. Okul bu çocuklar için yatılı eğitimin birçok imkanını sunarken bir yandan da her akşam eve dönmelerini sağlıyor. Yatılı olmayan öğrencilerin, okul hayatının her alanında yer almalarını destekliyoruz.

MEZUNLAR HANGİ ÜNİVERSİTELERE GİDİYOR?

Okulunuzdan mezun olduktan sonra öğrencileriniz hangi üniversitelere yönelir?

2017 mezunlarımızın yüzde 73’ü ilk tercihleri olan üniversiteye girebildi. Son 5 yıla bakacak olursak ilk tercihler arasında Brown, Cornell, Durham, King’s, Northmbira, SOAS, Cambridge, Edinburgh, Manchester, Oxford, St. Andrews ve York üniversiteleri yer alıyor. Fakülte bazında ise siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler, tarih ve sosyoloji ile sosyal bilimler ilk sırada. Ardından mühendislik/teknoloji, fen bilimleri ve iş idaresi/iktisat geliyor.  

İNGİLİZCESİ YETERSİZ OLANA YAZ OKULU

İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık sınıfı var mı?

İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilerimizi Etherton İngilizce Yaz Okulu'na göndererek yetiştirmeye çalışıyoruz.

İNGİLİZCE VE MATEMATİK YETERLİLİĞİ

Bazı okullar kayıt için ya da ara sınıflara geçiş için İngilizce sınavına ek olarak matematik sınavı da şart koşuyor. Sizin şartlarınız nedir?

Tüm uluslararası öğrencilerden, İngilizceyi okul gereksinimlerini karşılayabilecek seviyede bilmelerini bekliyoruz. Örneğin, altıncı sınıf adaylarının, takip etmek istedikleri konulara uygun bir İngilizce seviyesine sahip olduklarını göstermeleri ve bu konuları içeren bir İngilizce sınava girmeleri gerekir. Ayrıca, tüm öğrencilere matematik sınavı şartı var. Bu sınavlara yıl boyunca herhangi bir zamanda girilebilir. Sınav yeri Merchiston, öğrencinin devam ettiği okul veya British Council olabilir. Sınav kağıtları notlandırma için Merchiston'a gönderilir. Ek olarak, öğrencinin mevcut okulundan öğrenci hakkında bir rapor istiyoruz. Uluslararası öğrencilerin girişte İngilizcesi kontrol edilir ve gerekiyorsa küçük gruplar veya bire bir derslerle özel programa alınırlar.

OKULUN YILLIK ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Yıllık ücret nedir? Neleri kapsar?

Uluslararası öğrenciler ve Birleşik Krallık ikametgahı olmayan tüm öğrencilerden  5.000 Sterlin bir depozito alınır. Bu depozito, öğrenim sonunda son dönem ekstra masraflar düşürüldükten sonra iade edilir. 2017’de yatılı öğrencilerden sınıfına göre 6.750 ila 10.550 Sterlin arasında, gündüzlü öğrencilerden yine sınıfına göre 4.865 ila 7.835 Sterlin arasında değişen bir okul ücreti alınmaktaydı. Bu ücret konaklama, genel sağlık hizmeti, ara öğünler dahil yemekler, kuru temizleme hariç çamaşır ve okul gezilerini kapsar. Okul ücreti kapsamına girmeyen büyük geziler için veliler bilgilendirilir ve izinleri alınır. Ayrıca, kayıt ücreti olarak 100 Sterlin ödemek gerekir ve bu ücret iade edilmez. Tenis ve Golf Akademileri'nin ayrı ücretleri bulunur. Tenis Akademisi için yıllık 1.250 Sterlin olan bu ücret Golf Akademisi’nde usta olanlardan yıllık 2.175 Sterlin, daha az bilenlerden 1.180 Sterlin olarak alınır. Ek dil olarak İngilizce dersleri her dönem için 185 Sterlin, müzik dersleri yarım saati 17.50 Sterlin olarak ücretlendirilir.

BURS SADECE AKADEMİK BAŞARIYA VERİLMİYOR

Burs veriyor musunuz? Burslardan yararlanma şartlarınız nelerdir?

Merchiston, her yıl uygun nitelikleri olan aday öğrencilere çeşitli kategorilerde burslar sunuyor. Bu burslar sadece akademik başarı için değil müzik, spor, sanat, tasarım, teknoloji gibi  alanlardan bir veya birkaçında ortalamanın üstünde başarılı olan öğrencilere de verilir. Ayrıca, velinin geliri Merchiston’a devam etmesine izin vermiyorsa öğrencinin başarısı ve velinin finansal durumuna göre yüzde 100’e varan burs sağlanabilir. 

NEDEN AİLELER BU OKULU SEÇMELİ?

Sizce veliler niçin okulunuzu seçmeliler?

Okulumuzun A-Level başarı oranı yüksek ve şu anda Birleşik Krallık’ın önde gelen özel okullarından biriyiz. 2017 mezunlarımızın yüzde 82’si ilk tercihi ya da ikinci tercihi olan  üniversitelere girdi. Bence bunu öğrencilerimize sunduğumuz dengeli müfredat ve titiz ilgi sayesinde başarıyoruz. Merchiston’da en fazla üstüne düştüğümüz konu öğrencinin güven olgusunu geliştirmek ve onun gizli yeteneklerini ortaya çıkarmak.

Daha fazla bilgi için okulun web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

www.merchiston.co.uk

30-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş