Arama sonuçları

İstanbul Üniversitesi’nde 'Nobel Şansı' var

İstanbul Üniversitesi’nde 'Nobel Şansı' var

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Nobel ödüllü mezunları sayesinde dünya üniversiteler sıralamasında bir adım öne geçiyor. Dünyanın en saygın sıralaması kabul edilen ARWU Dünya Üniversiteler Sıralaması’na Türkiye’den giren tek üniversite olan İstanbul Üniversitesi Yazar Orhan Pamuk’tan sonra bu kez de Nobel ödüllü mezunu Prof. Dr. Aziz Sancar sayesinde "ekstra puan" alacak.

Habertürk’ten Bürde Özçakır’ın haberine göre ÇİN Shanghai Jiao Tong Üniversitesi’nin 2003’ten bu yana yaptığı ve dünyanın en saygın sıralaması kabul edilen Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (Academic Ranking of World Universities - ARWU) İstanbul Üniversitesi (İÜ) önce Nobel ödüllü mezunu Orhan Pamuk, şimdi de yine Nobel ödüllü mezunu Aziz Sancar sayesinde diğer üniversitelere göre bir adım öne geçiriyor.  

Nobel ödüllü mezun ve akademisyen, Fields Madalyası, yılda bin yayın şartı, en fazla atıf alanlar listesine giren akademisyen sayısı, Nature veya Science dergilerinde çıkan makale sayısı, SCI ve SSCI endekslerince taranan makale sayısı ve kişi başına düşen makale sayısına göre sıralama yapan ARWU, “ağır kriterleri” nedeniyle eleştiriliyor olsa da en saygın üniversite sıralaması kabul ediliyor.

PAMUK’TAN SONRA TEKRAR LİSTEYE GİRDİ
2003 yılından bu yana “Dünyanın En İyi 500 Ünivertesi” listesine İÜ, 9 kez girdi. 2004 ve 2006 yıllarında listeden düşen üniversite 2006 yılında mezunu Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülü kazanmasının ardından 2007’de tekrar listeye girdi. Nobel ödüllü mezunu yazar Orhan Pamuk 2007 yılından bu yana üniversiteye 13.6 puan getiriyor. Üniversite 2015 sıralamasında 401-500 bandında yer almıştı.

SANCAR’DAN DA EKSTRA PUAN GELECEK
Nobel ödüllü bir başka mezunu da 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar olduğu için İÜ, 2016 yılından itibaren bu kez de Sancar sayesinde en az 13.6 puan alacak.

Kaynak: Habertürk 

 

04-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş