Arama sonuçları

İstanbul'da 191 bin öğrenci LGS'ye girdi

İstanbul'da 191 bin öğrenci LGS'ye girdi

İstanbul'da 191 bin öğrenci LGS'ye girdi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sınavla öğrenci alan okullar için düzenlenen Liseye Geçiş Sınavı'na (LGS) yaklaşık 1 milyon öğrencinin girdiği tahmin ediliyor. İstanbul'da ise sınava giren öğrenci sayısı 191 bin 638 öğrenci giriyor.

8. sınıf öğrencilerinin katıldığı LGS'nin ilk oturumu olan sözel alan saat 09.30'da başladı. Öğrenci ve veliler saat 09.00'dan itibaren sınava girecekleri okulların bahçesinde toplanmaya başladı.

İSTANBUL'DA 191 BİN ÖĞRENCİ LGS'YE GİRDİ

Fatih Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sınava girecek adaylar, erken saatlerde okula gelerek girişlerin başlamasını bekledi. 

Panodan sınava girecekleri sınıfları kontrol eden öğrenciler, kapıdaki güvenlik görevlileri tarafından yapılan kimlik ve sınav giriş belgesi kontrolünden sonra içeri alındı.

Çocuklarıyla kucaklaşıp sınava uğurlayan veliler için de dışarıda heyecanlı bekleyiş başladı.

YİNE GEÇ KALANLAR KOŞTU

Sınava son anda yetişen adaylar ise stresli bir şekilde koşarak içeri girdi.

Öte yandan, sınavın başlamasına yarım saat kala öğrencilerin uyması gereken kurallarla ilgili duyuru yapıldı. 

Öğrencilere birinci oturumda, 8. sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil, ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden sorular yöneltilecek. Sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika sürecek.

İstanbul Valiliği, 39 ilçedeki 505 okulda bulunan 10 bin 971 salonda uygulanan sınava, 191 bin 638 öğrencinin katılacağını açıklamıştı.

01-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş