Arama sonuçları

İTÜ öğrencilerine ‘Ağlayan Duvar’ birincilik getirdi

İTÜ öğrencilerine ‘Ağlayan Duvar’ birincilik getirdi

İTÜ öğrencilerine ‘Ağlayan Duvar’ birincilik getirdi. Betonart dergisi tarafından yürütülen Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nda İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri Tamar Gürciyan, Yasin Ulutaş ve Merve Eflatun mültecileri konu alan “Weeping Wall (Ağlayan Duvar)” adlı anıt projeleriyle birinci oldu. 

Mimarlık, mühendislik, tasarım öğrencilerinin yaratıcı fikirleri ile tasarımlarını bir araya getirmelerini amaçlayan ve iki yılda bir düzenlenen yarışmada ödül alan öğrenciler uluslararası geçtiğimiz ay Berlin’de “Masterclass” programına katıldı. 

Damlayan suların ortaya insan yüzleri çıkardığı “Weeping Wall” adlı anıt projesini Tamar Gürciyan, Yasin Ulutaş, Merve Eflatun şöyle anlattı: 

AĞLAYAN DUVAR MÜLTECİLERİN SİMGESİ

Mültecilerin yaşadıkları zorlukların kendilerini etkilediğini ve bu projeyi hazırlamalarına neden olduğunu belirten Tamar Gürciyan, şöyle konuştu: 

“Mekana duygu katacaksak, mekanı bildiğimiz coğrafya üzerinde tasarlamanın etkisi başka oluyor. Proje üretim sürecinde Türkiye’de sürekli okuduğumuz, izlediğimiz, konuştuğumuz bir meseleydi mülteciler” ifadelerini kullanıyor. Ulutaş, “Bu zaten gündemimizi meşgul eden bir konuydu. Böyle hislere hitap eden bir mekan tasarlarken bir yandan da hayatımızın içinde olan bu konuyu mekana dokundurmak istedik.”

ANITSALLIĞI PEKİŞTİRMEDE DESTEK VERDİ

Merve Eflatun ise Mezopotamya’da bulunan antik yüz kalıplarının yansıtıldığı anıt projesine “Weeping Wall” adının seçilmesine ilişkin şunları anlattı: 

“İsmin projenin sistemi ile metaforunun kesişmesinden doğduğu söylenebilir. Projenin duygusunu vermesi de etkili olmuştu” diyor. Eflatun, “Yaşam ve ölüm üzerine konuşmalarımız olmuştu. Eski kültürlerde ölümün bir metamorfoz olarak imgelendirilmesi projenin anıtsallığını pekiştirme anlamında bize destek vermişti” diye konuşuyor. 

ANIT İNSANLIK DRAMINA İŞARET EDİYOR

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün,Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nda birinci olan “Weeping Wall” anıt projesine dairşunları söyledi: “Genç arkadaşlarımızın anıtı ortaya çıkarırken hissettikleri ve düşündüklerinden yola çıkacak olursak, anıtın nerede ve nasıl kullanılacağını bulmak birçok insanlık dramının yaşandığı günümüz dünyasında çok zor olmasa gerek.” 

Yarışmanın öğrencilere bağımsız ve farklı konuları irdeleyen tasarımlar yapabilme yetisi ve ekip çalışması disiplini edinebilme fırsatı sunduğunu belirten Tüzün, “Dereceye giren öğrenciler ise 4 farklı Avrupa ülkesinden aynı temayı irdeleyen tasarımları ile seçilmiş öğrenciler ile birlikte 1 haftalık özel bir Masterclass'a katılmaya hak kazandılar” dedi. 

 

25-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş