Arama sonuçları

İÜ'de ihraç edilen akademisyenlere veda

İÜ'de ihraç edilen akademisyenlere veda

29 Ekim’de yayımlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen İstanbul Üniversitesi akademisyenleri, öğrencilerine veda etti. Eğitim Sen 6 No’lu Şube ile Demokratik Üniversite Girişimi'nden de temsilcilerin bulunduğu akademisyenler ve öğrenciler hocalarını uğurlamak için Beyazıt kampusunda toplandı.

Görevden alınan akademisyenler burada öğrencilerine hitap etti. İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Levent Dölek, üstü kapalı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ben de bir çobanım” sözlerine atıfta bulunarak, “Evet çobanlar da bu ülkeyi yönetecek olanlardır. Diğer bütün emekçiler yoksullar gibi. Ama bu millet hiçbir zaman koyun olmadı. Bundan sonra da olmayacak” dedi. Dölek, “Biz hiçbir zaman güdülmedik. Kimseyi de gütmedik. Kimsenin de güdülmesine bundan sonrasında izin verecek değiliz. Ülkenin de dünyanın da geleceğini bu anlayışın belirleyeceğine inanıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Dr. Cemil Ozansü ise “Öğrencilerimin, hocalarımın yüzünü kızartacak hiçbir şey yapmadım. 19 yaşında öğrenci olarak girdiğim bu fakülteden 35 yaşında ihraç edilen bir akademisyen olarak ayrılıyorum. Sınıf mücadelesi ne gerektirdiyse onu yaptım” diyerek destek için bir araya gelen  akademisyen ve öğrencilere teşekkür etti.

Odaların toplanmasının ardından akademisyenlerin eşyaları öğrenci ve akademisyenler tarafından birlikte taşındı.

OHAL kapsamında 29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de Bakanlar Kurulunun kararıyla 675 Sayılı yeni bir KHK yayımlanmış, kararname ile biri vakıf üniversitesi olmak üzere toplam bin 267 akademisyen ihraç edilmişti. İhraç edilen akademisyenler arasında İstanbul Üniversitesi'nden 17 akademisyen bulunuyor.

16-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş