Arama sonuçları

Kaçak kurslara ağır yaptırım geliyor

Kaçak kurslara ağır yaptırım geliyor

Kaçak kurslara ağır yaptırım geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel öğretim kurslarının kapatılmasından sonra ortaya çıkacak merdiven altı kurslar için ağır yaptırımların olacağı yeni sistemi yaşama geçirecek.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız dönüşüm sürecindeki temel liselere gereken kolaylığı göstereceklerini söyledi. Hürriyet’in haberine göre Yıldız, dönüşemeyen liselerin ise haziran ayı sonunda kapanmış olacaklarını hatırlattı.

KAÇAK KURSLARA AĞIR YAPTIRIM GELİYOR

Kapanacak özel öğretim kursları ile temel liselerdeki öğretmenlerin mağdur edilmesini de istemediklerini anlatan Yıldız, destekleme ve yetiştirme kurslarında da sadece MEB öğretmenlerinin kullanılmayacağını söyledi. Yıldız, bu kurslarda dışarıdan öğretmenler de kullanılabileceğini belirtti. Yıldız, şöyle dedi: “Kapanacak kurumlardan açığa çıkan öğretmenler olabilir. Onlar için destekleme ve yetiştirme kurslarına dışarıdan öğretmen görevlendirmesi yapılabilecek. Kapanan temel liseler veya özel öğretim kurslarındaki öğretmenlerimiz müracaat ettikleri takdirde, bulundukları yer itibarıyla hem okullardaki hem de halk eğitim merkezlerince mezunlar için sürdürülen destekleme ve yetiştirme kurslarında görevlendirilebilecek.”

VELİLERE 'KAYIT YAPTIRMAYIN' UYARISI

Yıldız, kapanacak kurslara velilerin kayıt yaptırmaması ve ücret ödemeleri gerektiğini belirterek, kaçak kurslarla ilgili alınacak önlemleri de şöyle anlattı:

"Ne çocuklarımız ne de velilerimizin maddi açıdan sömürülmesine, mağdur olmasına izin vermeyiz. Önümüzdeki süreçte denetimler açısından da daha sıkı bir dönem başlayacak. Yeni dönemde kapanan özel öğretim kurslarıyla ilgili denetimin hukuki altyapısı oluşturularak müeyyideler daha da ağırlaştırılacak. Çok kararlı ve hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecek bir altyapı kurulacak. Etkin bir denetim getirilecek. Asla 'şimdiye kadar yaptık, bundan sonra da yaparız' mantığında düşünülmemeli. Sadece para cezası değil daha ciddi müeyyideler gelecek.”

RUHSATSIZ KURSLAR KAPATILIYOR

Yıldız, merdiven altı denilen kaçak kurslarla da mücadele edildiğini söyleyerek, "Bakanlığımız tarafından bugüne kadar ruhsatsız eğitim öğretim faaliyeti yürüttüğü saptanan 730 yer kapatılırken, toplam 27 milyon 614 bin 700 lira idari para cezası uygulandı" dedi.

02-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş