Arama sonuçları

Kampustaki zeytin ağaçları ‘burs’ verecek

Kampustaki zeytin ağaçları ‘burs’ verecek

Kampustaki zeytin ağaçları ‘burs’ verecek. İzmir Amerikan Koleji’nin (ACI) 141 yıllık tarihi kampusundaki 151 zeytin ağacından elde edilecek gelir okulun burs fonuna gidecek. 

Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (SEV),  çatısı altındaki Üsküdar Amerikan Lisesi, Tarsus, İzmir ve SEV Amerikan Koleji öğrencilerine yönelik sosyal bilinci artırmaları amacıyla her yıl düzenlediği “Mission: Possible Proje Yarışması”, bu yıl da örnek projeler çıkardı. 

İzmir Amerikan Koleji’nden Lise 3 öğrencileri Demir Lübiç, Deren Cengiz ve Arjen Yumuk, geliştirdikleri “ACI Zeytin Hasadı Projesi” ile okul bahçesindeki zeytinleri değerlendirerek, çevre bilinci alanında bir farkındalık yaratmayı başardı. 

ACI öğrencileri, okul bahçesindeki asırlık onlarca zeytin ağacından yılın belli dönemlerinde zeytinlerin toplanarak değerlendirilmesi gerektiği fikrinden yola çıktılar. Okulda zeytin hasadı gerçekleştiren öğrencilere kendisi de ACI mezunu olan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli destek verdi. İTB öğrencilerin zeytin hasadına teknik destek verirken, İTB üyelerinden TARİŞ de sıkım ve şişeleme konusunda yardımcı oldu. 

Şişelenen zeytinyağı özel üretilen 500 ml’lik şişelere konacak. Ardından da proje lideri olan öğrencilerin sanat öğretmenleri ile birlikte ACI’ya özel tasarladıkları etiketlerle, okul etkinliklerinde veli ve mezunlara sembolik fiyatlarla satışa sunulacak. Elde edilen gelirle de yine okul bahçesindeki zeytinlerin güçlenmesi ve bakımı için bir miktar bütçe ayrılıp, kalan bütçe de okulun burs fonuna aktarılacak.

ACI Müdürü Didem Erpulat, uzun zamandır hayalini kurdukları ACI hasadının, öğrencilerin projesiyle hayat bulduğunu vurguladı. Erpulat, şöyle dedi: 

“141 yıllık geçmişi olan okulumuz, kampusunda yaşı yüz yılı geçen onlarca zeytin ağacı barındırıyor. Bizler de hem bir hayalin gerçeğe dönüşmesinden, hem de şehirde tarıma bu kadar güzel bir örnekle katkıda bulunmaktan çok mutluyuz. Belki hasadın sonucunda çıkacak yağ miktarı sembolik olacaktır, ama bizim için önemli olan bu güzel hasatta öğrencisiyle, öğretmeniyle, velisiyle, mezunuyla, çalışanıyla tüm ACI ailemizin emeğinin olmasıdır.” 

04-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş