Arama sonuçları

Kanada'da üniversiteyi bitir vatandaşlık al

Kanada'da üniversiteyi bitir vatandaşlık al

Her geçen yıl Kanada üniversiteleri yurtdışında okumak isteyen gençler tarafından  Türkiye’ye uzaklığına rağmen tercih ediliyor. Çoğu devlet 100 üniversitesinde hem İngilizce hem de Fransızca eğitim vermesi ise Kanada’nın başka bir cazibesi. Çin Shangai Jiao Tong Üniversitesi'nin yaptığı "Dünyanın en iyi 500 üniversitesi" sıralamasında ülkedeki 100 üniversiteden 20’si yer alıyor. Toronto, Guelph, British Columbia, McGill, Waterloo en iyi tanınan üniversiteler arasında yer alıyor.

Yaklaşık 150 bin yabancı öğrencinin bulunduğu Kanada’da yaklaşık 3 bin Türk genci okuyor. Bu ülkede nasıl eğitim alabileceğiniz ile ilgili sorularımızı Kanada Üniversite Danışmanı Köksal Ekinci yanıtladı.

TÜRKİYE'DEKİ ÜNİVERSİTE SINAVLARI ETKİLİ Mİ?


Kanada üniversitelerine başvurularda Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ya da Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarının hiçbir etkisi yok.

LİSE NOTLARI DİKKATE ALINIYOR MU?

Lise notlarınız dikkate alınıyor. Özellikle lise 11 ve 12. sınıf not ortalamasının 80 ve üstü olması gerek. İşletme, ekonomi, mühendislik programlarına başvurularda daha yüksek not ortalaması da aranıyor.

DİL SINAVI SONUCU İSTENİYOR MU?

Evet isteniyor. TOEFL IBT testinden en az 90, IELTS testinden ise en az 6.5 puan şartı var.

HAZIRLIK OKUMA ޞANSI VAR MI?

Dil yeterlilik sınavlarında başarılı olamayanlara hazırlık okumak şartıyla kabul veren üniversiteler de var.  

TIP OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet mümkün. Ancak unutmayın hukuk, tıp, dişçilik ve mimarlık gibi bölümlere öğrenci kabulü oldukça zor. Bu yüzden lise not ortalamanız çok önemli.  

YILLIK ÖОRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?

Eğitim ücretleri 9 ile 35 bin Kanada doları arasında değişiyor. Mühendislik programları 20-35 bin, işletme-ekonomi programları 15-25 bin, güzel sanatlar ve sosyal bilimler programları 15-20 bin Kanada doları arasında.

YILLIK YAޞAM MASRAFI NEDİR?

Yıllık konaklama ve yemek masrafları ortalama 5-10 bin Kanada Doları arasında değişiyor.

BURS BULMAK MÜMKÜN MÜ?

Üniversiteler başarılı öğrencilere giriş bursu olarak ortalama 5-10 bin Kanada doları tutarında burs veriyor. Burs için en önemli kriter yüksek not ortalaması ve akademik ödüller.  

ÜNİVERSİTEDE OKURKEN STAJ YAPILIYOR MU?

Öğrencilerin co-op programıyla mezun olmadan en az 2 yıllık bir iş deneyimi kazanma fırsatları da var. Co-op programıyla öğrenciler bir dönem okul ve bir dönem de dışarıda çalışıyor.

ÖОRENCİNİN ÇALIޞMA HAKKI VAR MI?

Öğrencilerin haftada 20 saat kampus içi ve dışında çalışma hakkı var.

VATANDAޞLIK NASIL ALABİLİRİM?

Yabancı öğrencinin mezuniyetten sonra 2-3 yıl arasında çalışma ve oturma izni var. Gençler bu sürede isterlerse oturma isterlerse de vatandaşlık için başvurabiliyor.

EN İYİ BAޞVURU ZAMANI NEDİR?  

Üniversite başvuruları en geç şubat ayında bitiyor. Ancak haziran ve temmuz aylarında da başvuru kabul ediliyor. Her bölüm için olmasa da üniversitelerin eylül ayında olduğu gibi ocak ayında da başlayan programları var.

 

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş