Arama sonuçları

‘Kayıt çekme’ ücreti ne kadar adaletli?

‘Kayıt çekme’ ücreti ne kadar adaletli?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarının açıklanmasıyla birlikte devlet liseleri için tercih aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullar için de  kayıt süreci başladı. Bu yıl özel liseler 2 kez ön kayıt-kesin kayıt, 4 kez de serbest kayıt dönemi ile kayıtlarını 12 Temmuz akşamına kadar tamamlamış olacaklar.

Ancak yıllardır eleştirdiğim bir uygulama var. Özellikle bu yıl özel okullarda yıllık öğrenim ücretleri 400 bin TL ile 1 milyon TL arasında değiştiği için söz konusu uygulama bu yıl velilerde büyük ekonomik kayba neden olacak. O da kayıt çekme ücreti. Peki nedir bu kayıt çekme ücreti derseniz; şöyle açıklayayım.

YASAL OLARAK KESEBİLİRLER

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne bir okula kesin kayıt yaptırdınız ve daha sonra o okuldan kaydınızı başka okula aldığınızda işte buna kayıt çekme deniyor, kayıt aldığınız okul sizden yıllık öğrenim ücretinin yüzde 10’unu kesiyor. Bu normal görünebilir ancak bir okulun ücretinin 700 bin TL olduğunu düşünün iki kez böyle bir işlem yaptığınızda 140 bin TL eder. 10 bin TL emekli maaşı olan birinin 14 aylık maaşı. Her yıl aileler çocukları açıkta kalmasın diyerek, bir okula kayıt yaptırıyor, sonra istedikleri okul olduğunda da kayıt çekiyor, bunu birkaç kez yaptıklarında örneğin 3 kez yapsa 200 binin üzerinde bir paradan söz ediyoruz.

Ücret bir tek durumda velilere tam olarak geri ödeniyor. Bu da eğer nakil döneminde sınavla öğrenci alan okullara yerleşirseniz yatırdığınız ücrette herhangi bir kesinti yapılmıyor.

 NE YAPILABİLİR?

Peki ne yapılmalı? Okullarda kontenjanlarının sürekli dolup boşalmasını engellemek için bunu yapıyorlar ama son yıllarda başta yabancı özel liseler olmak üzere böyle bir dertleri yok. Geçen sene hem Türk hem de yabancı özel liselere kontenjanlarının 4 ile 8 katı ön kayıtlar yapıldı. Yasal olarak bu ücreti alıyorlar ama artık “adaletli mi?” diye sormak lazım. Mutlaka bir ücret olacaksa da bunun “kayıt işlemleri, zaman ayırma” gibi düşünülerek, yüzde 1 ya da 2 gibi orana çekilmesi gerekmez mi?

29-06-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş