Arama sonuçları

Kaynaştırma öğrencileri: Dışlanmanın çözümü 'gölge öğretmenler'

Kaynaştırma öğrencileri: Dışlanmanın çözümü 'gölge öğretmenler'

İstanbul Bakırköy’de MEB’e bağlı bir anaokulunda öğrenim gören otizmli öğrencinin okul gösterilerinden dışlandığına dair görüntüler, Türkiye gündemine oturdu. Daha önce de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında Afyonkarahisar’da disleksi olduğu için bir öğrenci gösteriye dahil edilmemişti.

Milliyet’ten Mine Özdemir Güneli’nin haberine göre, Bursa’da ise bir anne, yaşadığı zorluklar nedeniyle engelli çocuğunu öldürdükten sonra intihar etmişti. Bu durumun asıl nedeni bazı öğretmenlerin kaynaştırma öğrencilerine yeterince ilgi göstermemesi, gösterilse de velilerin bu öğrencilerin aynı sınıfta çocuklarıyla okumasını istememeleri.

Otizimli çocuklar ve ailelerinin karşılaştığı sorunların aşılması için nasıl bir yol izlenmeli? Öğretmenlere ve velilere hangi görevler düşüyor? Bu soruları Tohum Otizm Vakfı Eğitim ve Ar-Ge Direktörü Dr. Nursinem Şirin’e yönelttik.

AİLELER İSTEMİYOR

Türkiye’de 2023’te her 36 çocuktan 1’inin otizm tanısı aldığını belirten Şirin, 2 milyondan fazla bireyin otizmli olduğunu kaydetti. 0-18 yaş arasında 700 bin çocuk ve genç olduğunun tahmin edildiğine dikkati çeken Şirin, bunların 44 bininin eğitime erişim sağlayabildiğini söyledi. 

Şirin, kaynaştırma eğitimin önemine vurgu yapan Şirin sadece çocuğun değil okul yönetiminin, öğretmenlerin, velilerin iş birliği içinde hareket etmesi gerektiğini hatırlattı. Kaynaştırma öğrencisi olan çocuklar için ‘gölge öğretmenler’in olduğunu belirtti. Şirin, şöyle konuştu: “Kolaylaştırıcı kişiyi genelde aileler kendileri finansman etmek zorunda kalıyorlar. Gölge öğretmen çocuğun derslere, etkinliklere katılmasını kolaylaştıran kişi. Ülkemizde şu anda gölge öğretmen yetiştiren kurum sayısı çok az. Bu tür insanların daha fazla yetiştirilmesi, bunun tüm özel gereksinimli çocuklar için destek mekanizmasına dönüştürülmesi oldukça önemli.”

10-06-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş