Arama sonuçları

Kılıçdaroğlu bilimsel ve laik eğitim çağrısı yaptı

Kılıçdaroğlu bilimsel ve laik eğitim çağrısı yaptı

Kılıçdaroğlu bilimsel ve laik eğitim çağrısı yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni öğretim yılı nedeniyle yayımladığı mesajında laik ve bilimsel eğitim çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Türkiye, vakit geçirmeksizin eğitim politikalarını Atatürk ilke ve devrimleri, cumhuriyet değerleri ışığında çağdaş, demokratik, laik, bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı bir anlayışla yeniden yapılandırmalıdır."

Kılıçdaroğlu, 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla yayımladığı mesajda,
Ulu Önder ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün, Eylül 1924'te Samsun'da öğretmenlere hitaben, yaptığı konuşmasındaki şu sözlerini hatırlattı.

KILIÇDAROĞLU BİLİMSEL VE LAİK EĞİTİM ÇAĞRISI YAPTI

"Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya bir milleti kölelik ve sefalete terk eder."

Bilimsel ve laik, fırsat eşitliğini içeren, öğretmenleri yücelten, kadın erkek eşitliğine dayalı milli bir eğitim politikasını, kurucusu olduğu Cumhuriyet'in temel özelliklerinden biri kılan Atatürk'ün, bu alandaki zaferleri, ekonomik zaferlerle birlikte Türkiye'nin gerçek kurtuluşunu sağlayacak en doğru yol olarak gördüğünü belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Oysa bugün Türkiye'nin beş temel sorununun ilk sırasında eğitim yer alıyor. Eğitim alanındaki yanlış politikalar, öğrenci ve ailelerin daha iyi bir gelecek hayalini yok etmiş durumda. Dünya Ekonomik Forumu'nun yayımladığı 'Eğitim Kalitesi 2018' raporuna göre, Türkiye 137 ülke arasında 99'uncu sırada yer alıyor. Toplam 98 ülke çocuklarına bugün ülkemiz çocuklarının aldığı eğitimden daha nitelikli bir eğitim sunuyor. Öğrencilerimizin, Uluslararası PİSA değerlendirmeleri, OECD ortalamasının gerisinde bulunuyor. Türkiye, vakit geçirmeksizin eğitim politikalarını Atatürk ilke ve devrimleri, cumhuriyet değerleri ışığında çağdaş, demokratik, laik, bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı bir anlayışla yeniden yapılandırmalıdır. Bu bağlamda niteliksiz eğitimin ve beyin göçünün temelinde demokrasi eksikliği ve üretime dayalı olmayan ekonomi politikaları olduğu da unutulmamalıdır."

ÖĞRETMENLERİMİZE ŞÜKRAN BORÇLUYUZ

Eğitimin en önemli bileşeni öğretmenlerin de yeni eğitim öğretim yılına büyük sorunlarla girdiğine işaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle dedi: "Özlük hakları yok edilen, partizan baskılara maruz kalan öğretmenlerimiz, liyakat ve ehliyet esasının kalktığı bürokraside görevlerini ifa edemez hale getirilmişlerdir. Bunca engele rağmen onurla mesleğini icra eden öğretmenlerimize şükran borçluyuz."

Kılıçdaroğlu, tüm öğrencilere yeni eğitim yılında başarılar dileyerek, 2018-2019 eğiti- öğretim döneminin, 21'inci Yüzyılın bilimsel gerçekliğine uygun geçmesi temennisinde bulundu.

 

16-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş