Arama sonuçları

Kimya eğitiminde adres Belçika üniversiteleri

Kimya eğitiminde adres Belçika üniversiteleri

ABD'den sonra en büyük kimya endüstrisine sahip olan Belçika bu alanda eğitim görmek isteyen gençler tarafından tercih ediliyor. 19 yükseköğretim kurumunun bulunduğu ülkede yıllık öğrenim ücreti 600-700 Euro arasında değiştiği için yıldızı parlayan bir ülke.

Belçika'da üniversitelerde verilen lisans eğitimi Professional Bachelor, Advanced Bachelor ve Academic Bachelor programları olarak üçe ayrılıyor. Professional Bachelor, sağlık, medya, ticaret, bilişim, eğitim, tarım gibi dallarda eğitim veren, 60 kredilik programlardan oluşuyor. Uygulamalı eğitimin iş tecrübesiyle birleştirildiği bu programları sadece University College’lar veriyor. Master yapmak isteyenler üniversitelerde Academic Bachelor programlarına katılıyor.

Belçika'da nasıl üniversite eğitimi alabileceğiniz konusunda sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

LİSANS EОİTİMİ KAÇ YIL SÜRÜYOR?

Lisans eğitiminin süresi 3 yıl.

ÖОRENİM DİLİ NEDİR?

Belçika üniversitelerinde üç yıl süren lisans programlarının eğitim dili ağırlıklı olarak Fransızca. Bu yüzden de son yıllarda Türkiye'den Fransızca eğitim veren okulların öğrencileri bu ülkeyi yükseköğretim için tercih etmeye başladı.

İNGİLİZCE OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Üniversitelerde İngilizce programlar bulmanız da mümkün. İngilizce lisans programlarına başvurmak için TOEFL’dan 87 – 109, IELTS’den en az 6.0 almanız gerekiyor.

ÖОRENİM ÜCRETLERİ SABİT Mİ?

Hayır değil. Devlet üniversitelerinde yıllık harçlar 600 ile 700 Euro arasında değişiyor. Ama özel bir programda bu ücret 7 bin Euro'ya kadar çıkabiliyor.

YGS YA DA LYS PUANLARI ÖNEMLİ Mİ?

Belçika üniversiteleri Türkiye'de bir lisans programına da yerleşmenizi istiyor. Bu yüzden de Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girmeniz ve LYS puanlarınızla ÖSYM tarafından bir üniversitenin lisans programına yerleştirilmeniz gerekiyor.

LİSE NOTLARI ÖNEMLİ Mİ?

Evet önemli. Hatta bazı üniversiteler tercih ettiğiniz bölümlerle ilgili lisede bazı dersleri almanızı da şart koşuyor. Örneğin ekonomi ağırlıklı bir lisans programında okuyacaksanız lisede son 3 yıl içinde matematik, fizik, kimya, biyoloji anadil, ikinci dil ve sosyal bilimler derslerini almış olmanız gerekiyor.

OKURKEN ÇALIޞABİLİR MİYİM?

Belçika üniversite öğrencilerine part time çalışma izni veriyor.

LİSE DİPLOMASINDA DENKLİK ARIYOR MU?

Özellikle Fransızca konuşulan bölgede bulunan üniversitelerde eğitim almayı planlıyorsanız Brüksel’deki denklik biriminden diplomanıza denklik almanız gerekiyor. Diploma denkliği yaptırmadan üniversiteye kayıt yaptıramazsınız.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş