Arama sonuçları

Kız çocukları okuldan alınıp, evlendiriliyor mu?

Kız çocukları okuldan alınıp, evlendiriliyor mu?

Kız çocukları okuldan alınıp, evlendiriliyor mu?  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ikili eğitimi kaldırmadan kaliteli eğitimden söz etmenin mümkün olmadığını söyledi. Yılmaz, Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi’ne bağlı Elmasbahçeler Mahallesi'nde, 5'i hayırseverler tarafından yaptırılan 18 eğitim kurumunun hizmete açılması nedeniyle Salih Şeremet Ortaokulu'nda düzenlenen törene katıldı.

Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

KIZ ÇOCUKLARI OKULDAN ALINIP, EVLENDİRİLİYOR MU?

AK Parti iktidara geldiğinde ortalama eğitim süresi 5,5 yıldı, şimdi ise 8 yıla yükseldi. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Bir de okul öncesi eğitimi de yaygınlaştırıyoruz.15 yaş üzeri okur yazar oranı 2002'de yüzde 85,1 idi. Şimdi 15 yaş ve üzerinin yüzde 95'i okur yazar. Genel okullaşma oranı 2002'de yüzde 62 iken şimdi yüzde 82'nin üzerine çıktı. Bir de bu sıralarda 'Kızları erken evlendiriyorsunuz. Dolayısıyla kızlar okuldan alınıyor' diye yanlış algıyı ileri sürenler, iddia edenler var. Bunun da doğru olmadığını açıkça belirtmek isterim.

KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI NEDİR?

2002'de kızlar için okullaşma oranı yüzde 88 idi. Bugün ilkokullarda yüzde 91, ortaokullarda yüzde 95. Yine 2002'de kızlar için okullaşma oranı orta öğretimde yüzde 42 iken bugün yüzde 82. Yüzde 100'den daha fazla artırmışız. Yüksek öğretimde kızların okullaşma oranı 2002'de yüzde 12 idi şimdi oranı yüzde 44. Türkiye'yi bu duruma getirenler, yüzde 12 eğitim imkanı sağlayanlar şimdi bizi eleştiriyorlar. Dolayısıyla eleştiriler doğru değildir. Kızlarımızın yüksek öğretimde okullaşma oranı erkeklerden daha fazla. Erkeklerde bu oran yüzde 40. Önümüzdeki dönemde çok daha iyi yerlere geleceğiz.

İKİLİ EĞİTİMİN KALDIRILMASI GEREK

Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatı doğrultusunda daha kaliteli bir eğitimi çocuklara sağlamak gerek. Değişmez hedefimiz; kaliteli bir eğitim ve fırsat eşitliğini herkese eğitimde sağlamamız lazım. Kaliteli eğitim diyoruz ama ikili eğitimde kaliteli eğitimi verebilmek, sağlayabilmek mümkün değil. O halde ne yapmak lazım? İkili eğitimi ortadan kaldırmak lazım.

58 BİN DERSLİK AÇIĞI VAR

Ben ilkokulu da liseyi de 70 kişilik sınıflarda okudum. Ama şimdi Cenabı Allah'a hamdolsun tüm Türkiye'de 30'un altında derslik başına düşen öğrenci sayısına ulaştık. Ancak 58 bin derslik ihtiyacımız var tüm Türkiye'de ikili eğitimi sonlandırmak için. Başbakanımız bu talimatı verdiğinde 77 bin derslik ihtiyacımız vardı, şimdi 58 bine düştü. Genelde bu 58 binin de çoğunluğu 30 tane göç alan büyükşehirlerde. Bursa da bunlara dahil. İnşallah 2019'a da bırakmadan bu yıl sonuna kadar, yeni eğitim-öğretim yılında inşallah devlet-millet iş birliğiyle biz bu ikili eğitime Bursa'da, tüm Türkiye'de son veririz.

18 MİLYON ÖĞRENCİ, 1 MİLYON ÖĞRETMEN

Yılmaz, 1 milyonun üzerindeki öğretmenle 18 milyona yaklaşan öğrenciye eğitim veriliydr. Bu eğitime Türkiye'nin merkezi hükümet bütçesinden yaklaşık yüzde 18'ini ayırıyoruz. 2018'de ayırdığımız 134 milyar 727 milyon lira. Bütçenin yüzde 18'inden daha fazla. Milli gelirin kaçına tekabül ediyor? Milli gelirde eğitime ayrılan pay yüzde 6,2. Bu rakamla Türkiye Avrupa'da milli gelirinden en fazla eğitime kaynak ayıran ülke durumundadır.

5 YAŞ OKULLAŞMA ORANI NEDİR?

Diyarbakır'da 5 yaş için okullaşma oranı yüzde 95, Hakkari'de yüzde 90, Erzincan'da ise yüzde 99. Bursa'da da yüzde 64'ün üzerinde. Önümüzdeki dönemde yüzde 90'a yaygınlaştırdığımızda o zaman 4 yaşı da alacağız. 4-5 yaş okul öncesi eğitimde okullaşma oranını yüzde 90'a çıkardığımızda Türkiye'nin geleceği çok daha aydınlık olacaktır.

ÖZEL ÇOCUKLARA BİLSEM EĞİTİMİ

Bu yıl, belirlenen pilot okullarda yaklaşık 130 bin öğrenciye haftada 15 saat yabancı dil eğitimi verilmeye başlandı. Önümüzdeki yıllarda bunu yaygınlaştıracağız. Özel yetenekli çocuklara Bilim Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim veriliyor. Bunlar için özel bir okul uygulaması yoktu. Bu yıl ilk defa BİLSEM sınavları esas alınarak 30 orta okuldan ve 30 liseden 60 öğrenciyi bir araya getirerek İstanbul'da bir araştırma okulu kurduk. Önümüzdeki yıldan itibaren bu okulları Ankara'da, İzmir'de ve ihtiyacı olan diğer illerde yaygınlaştıracağız. Her kimin eğitim bakımından her ne ihtiyacı varsa onu karşılayacağız.

20 BİN ÖĞRETMEN ALIMI YAPACAĞIZ

AK Parti iktidarları döneminde 584 bin öğretmen ataması gerçekleştirildi. Bugün her 3 öğretmenden 2'sinin ataması bizim dönemimizde gerçekleştirildi. Özlük haklarını da kısmen iyileştirdik. Haftada 15 saat ek dersle birlikte 2002'de öğretmenimize verilen toplam aylık 635 lirayken bugün 4 bin liraya yaklaşmış durumdadır. 2002'deki dolar karşılığı 380 doların altıydı, şimdi ise kura göre 940 ile 950 dolar civarında. Yine öğretmen ihtiyacımızı karşılamak üzere önümüzdeki ay duyurusuna çıkacağız. 20 bin öğretmen alımını gerçekleştireceğiz. Yeni öğretmenlerimizle birlikte eğitim ailemizi daha da güçlendirip 18 milyon evladımıza, 7 milyon 700 bin de üniversitede var, toplam 25 milyon evladımıza hak ettikleri nitelikli ve kaliteli eğitimi vereceğiz.

Fotoğraf: AA

 

04-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş