Arama sonuçları

Kız çocuklarına ayak yıkatan anaokulundan savunma

Kız çocuklarına ayak yıkatan anaokulundan savunma

Kız çocuklarına ayak yıkatan anaokulundan savunma. İstanbul Kartal'da bulunan Özel Çınar Anaokulu'nun etkinliğinde küçük kız çocuklarına türban takılıp, erkek çocukların ayaklarının yıkatılmanıyla ilgili inceleme başlatıldı. Anaokulu’nun avukatı Abdullah Emre Okur, "Yerli malı haftası nedeniyle tiyatro gösterisi düzenleniyor. Yörük hayatı canlandırılıyor ve imece usulü anlatılıyor" dedi.

Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili olayla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi.

 

"İMECE USULÜ ANLATILIYOR"


Hürriyet'ten Gülseven Özkan'a konuşan Kartal Özel Çınar Anaokulu’nun avukatı Abdullah Emre Okur ise, “Yerli malı haftası nedeniyle tiyatro gösterisi düzenleniyor. Anadolu’nun kültür öğelerine yer veriliyor. Yörük hayatı canlandırılıyor ve imece usulü anlatılıyor. Oyunda kız çocuklarının aşağılanması söz konusu değil” diye konuştu.

 

"ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİLERİ OLUMSUZ ETKİLENİR"

 

Duygusal gelişim alanında çalışmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebi Sümer, anaokulundaki gösteriyi şöyle yorumladı: “Çocukların psikolojik gelişimleri olumsuz etkilenir. Özellikle kız çocuklarının kimlikleri bakımından bu tür davranışlar çok riskli. Çünkü gelecekte kendilerini özgür mü eşit mi yoksa ikinci sınıf, başkalarına hizmet edecek biri olarak mı görecekler? Kafalarında bunlar canlanıyor. Gelişimlerini tamamlamadan onlara bu yolla bir kimlik aşılanmış oluyor. Bu durum özgüvenlerini, değerlilik duygusunu olumsuz etkiliyor. Bunu gelenekle açıklamak doğru olmaz. Onların psikolojik gelişimleri açısından da uygun değil.”

15-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş