Arama sonuçları

KKTC’deki 23 bin öğrenciye burs ve kredi

KKTC’deki 23 bin öğrenciye burs ve kredi

KKTC’deki 23 bin öğrenciye burs ve kredi. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca (KYK), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) öğrenim gören yaklaşık 23 bin öğrenciye burs veya öğrenim kredisi sağlandığı bildirildi.

KYK’dan yapılan yazılı açıklamada, kurumun KKTC’de yükseköğrenim gören öğrencilere üç yurtla hizmet verdiği belirtildi.

KKTC’DEKİ KYK YURTLARI NEDİR?

Açıklamada, Bülent Ecevit Yurdu’nun 2011'den bu yana 587'si kız, 375'i erkek toplam 962; Necmettin Erbakan Yurdu'nun 2013'den bu yana 404'ü kız, 365'i erkek toplam 769 kapasiteyle hizmet verdiği, geçen yıl açılan bin kişilik Refika Öğretmen Yurdu’ndan da sadece kız öğrencilerin yararlandığı kaydedildi.

23 BİN ÖĞRENCİYE BURS VE KREDİ

Açıklamada, KYK tarafından KKTC’de yükseköğrenimlerine devam eden 22 bin 517 öğrenciye öğrenim kredisi ve 405 öğrenciye de burs verildiği ifade edildi.

Öğrencilere verilecek burs ve kredi miktarının, Türkiye’deki miktar göz önüne alınarak öğrencilerin öğrenim gördükleri ülkedeki “Satın Alma Gücü Paritesi” verilerine oranlanması sonucu belirlendiği anlatılan açıklamada, KKTC’deki lisans öğrencilerine aylık 514 lira, yüksek lisans öğrencilerine bin 28 lira, doktora öğrencilerine de bin 542 lira burs veya kredi ödendiği vurgulandı.

Açıklamada, KKTC’de, öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla eğitim faaliyetleri ile sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler düzenlendiği de belirtildi.

Bu blog AA abonesidir

09-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş