Arama sonuçları

Kolejlerin puanları nasıl hesaplanacak?

Kolejlerin puanları nasıl hesaplanacak?

Yabancı özel liseler gibi birçok Türk özel okulu da öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hesaplanan Yerleştirmeye Esas Puan'a (YEP') ya da okul notlarını dikkate almadan yalnızca TEOG puanlarına göre alacak.

Kolejler öğrencilerini yönetmeliklerinde belirlenen kurallara göre alacak. Türk özel okullara yerleştirmelerde 4 farklı yöntem kullanılacak.

YEP SONUCUNA BAKACAKLAR: Bazı okullar 6 dersten toplam 12 olarak yapılan ve okul notları da eklendikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alarak öğrenci alacak. Bu okullardan bazıları merkezi yerleştirmeye girecek ve tercih listesinde yer alacak. Öğrenci bu özel okullara gitmek istiyorsa 25 okuldan oluşan tercih listesine bu okulları da ekleyecek.

İLKÖĞRETİMDEN GEÇİŞ YAPTIRACAK: İlköğretim okulları olan liselerin birçoğu dışarıdan gelen öğrencilerini TEOG puanlarına göre alırken, kendi ilköğretimden gelen öğrencilerine belli bir kontenjan ayırarak lisesine de devam ettiriyor. Ancak bu okulların bazıları baraj olarak "not ortalaması” koyabiliyor. 

SADECE TEOG SONUÇLARI ÖNEMLİ: Bazı liseler de taban puan açıklamayacak ama başvurulanları puan üstünlüğüne göre kayıt edecek.

OKUL NOTU VE MEZUN OLMAK YETERLİ: Bazı özel okullar öğrenci kayıtlarını okul notu ya da sadece 8’inci sınıfı başarıyla bitirmiş olmasını dikkate alarak yapacak.

DEVLET OKULLARI 'YEP' DİYECEK: Anadolu ve fen liseleri başta olmak üzere devlete ait tüm liselere TEOG Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile öğrenci alınacak. Bu puan hesaplamasında 6 dersten yapılan toplam 12 sınav sonucu yüzde 70, 3 yıllık okul notları da yüzde 30 etkili olacak. YEP, 500 tam puan üzerinden açıklanacak.  Bu okullara tercih listesi hazırlanılarak merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacak.

Bu yazı Pervin Kaplan tarafından Habertürk Gazetesi’nde hazırlanan TEOG’a Doğru: Sınav Rehberi başlıklı yazı dizisinde de yayımlanmıştır

Fotoğraf: Bilfen Okulları 

26-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş