Arama sonuçları

Koronavirüs 12’nci sınıflara bulaşmıyor mu?

Koronavirüs 12’nci sınıflara bulaşmıyor mu?

Kovid-19 vaka sayısındaki artış nedeniyle lise 9, 10 ve 11’inci sınıfların sınavlarının ertelenmesine tepki büyük. Öğrenciler, “Virüs bize bulaşmıyor mu?” diye sordu.

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) lise hazırlık, 9, 10 ve 11’inci sınıflar için 29 Mart’ta başlatılması planlanan sınavların, 3 Mayıs’a ertelendiğini açıkladı ancak kararın kapsamına 12’nci sınıflar dahil edilmedi.

12'LER HARİÇ ERTEMEME VAR

Erteleme kararının, “Vaka sayılarındaki artış ve salgının seyrindeki gelişmeler göz önünde bulundurularak” alındığı bildirildi. Ertelenmeyen sınavların 16 Nisan’a kadar tamamlanacağı belirtildi. Erteleme kararının 12’nci sınıflar için alınmamasının gerekçesinin Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) olduğu öne sürüldü. Buna göre üniversite sınavına girecek 12’nci sınıf öğrencilerinin sınav puanını etkileyecek OBP’nin hesaplanabilmesi için erteleme kararı alınmadığı iddia edildi.

Erteleme kararının kendilerini kapsamadığını öğrenen 12’nci sınıf öğrencileri ile velileri tepki gösterdi. “Salgın bizleri etkilemiyor mu?” diye soran öğrenciler, sağlıklarından endişe ettiklerini söyledi. Çok sayıda veli, çocuğunu sınav için okula göndermeyeceğini belirtirken eğitim sendikaları da karara karşı tepki ortaya koydu. Ertelemenin tüm kademeleri kapsamı gerektiğini belirten sendikalar, “Sınav ısrarının” da anlamsız olduğunu belirtti.

BAKANLIKTA AŞI KARMAŞASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, sayısını 1 milyon 259 bin olarak açıkladığı Sağlık Bakanlığı’na aşı için bildirilen eğitim çalışanlarından çok küçük bir bölümü aşılanabildi. Aşılamanın başlamasının üzerinden 1 ay geçerken aşı olduğu açıklanan eğitim çalışanlarının oranı yüzde 10’da kaldı.

25-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş